Politics

Ukraiński ambasador w Berlinie Andrij Melnyk twierdzi, że Polacy na Wołyniu dokonywali takich samych masakr jak UPA. Zareagowało ukraińskie MSZ.Ukraiński ambasador Andrij Melnyk rozmawiał z niemieckim dziennikarzem Tilo Jungiem, w jego progranie „Jung & Naiv”. Pytany był m.in. o Stepana Banderę i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, która jest odpowiedzialna za rzeź wołyńską, czyli ludobójstwo dokonane na Polakach na Wołyniu w czasie II wojny światowej.

Melnyk mówił, że Ukraińcy byli prześladowani w II RP „w sposób, który trudno sobie wyobrazić”. Przyznał, że na Wołyniu dochodziło do zbrodni na Polakach, ale dodał, że „takich masakr dokonywali również Polacy”. Przekonywał, że ofiarą Polaków padło wówczas kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców.

Oficjalne dane mówią, że w akcjach odwetowych na cywilach podejmowanych przez Polaków zginęło 2-3 tys. Ukraińców. Tymczasem działania Ukraińców doprowadziły do śmierci 50-60 tys. osób.

Zdaniem Melnyka OUN UPA nie miały nic wspólnego z antysemityzmem, a oskarżenia o mordowanie Żydów przez ukraińskich nacjonalistów to rosyjska narracja. Ambasador dodał, że Bandera nie miał nic wspólnego z mordowaniem Żydów i Polaków.

Stepan Bandera osobiście nie zabijał Polaków. Gdy trwały masowe mordy Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, siedział w niemieckim obozie koncentracyjnym. Jednak Bandera przygotował grunt ideologiczny pod masowe mordy. Dowodzili nimi ludzie związani z Banderą i ukraińskim ruchem nacjonalistycznym.

Na wypowiedzi Andrija Melnyka zareagował polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. „Odbyłem rozmowę z moim przyjacielem MSZ Ukrainy Dmytro Kulebą w związku z fałszującymi historię wypowiedziami Amb. Ukrainy w Niemczech. Podziękowałem min. Kulebie za szybką publiczną interwencję w tej sprawie” – napisał na Twitterze szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. „Polska i Ukraina wspólnie muszą stawiać czoła zarówno próbom prowokacji, jak i brakowi rozwagi i odpowiedzialności” – dodał.

Ukraińskie MSZ wydało oświadczenie w tej sprawie: „Jesteśmy przekonani, że stosunki między Ukrainą a Polską są teraz w szczytowym momencie. Ukraina dziękuje Polsce za bezprecedensowe wsparcie w walce z rosyjską agresją. Nie ma spraw, które nas dzielą, bo zarówno Kijów, jak i Warszawę łączy pełne zrozumienie potrzeby zachowania jedności w obliczu wspólnych wyzwań. Opinia, jaką ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyraził w rozmowie z niemieckim dziennikarzem, jest jego własnym i nie odzwierciedla stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy” – napisano w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.

Wypowiedź ukraińskiego ambasadora jest co najmniej dziwna, bo to rosyjska propaganda wykorzystuje ukraińskie mordy na Polakach na Wołyniu i Galicji Wschodniej do skłócania Polaków i Ukraińców. Wpisywanie się tę propagandę przez polityków z obu stron szkodzi Polsce i Ukrainie.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close