Politics

Ustawa o Sądzie Najwyższym. Zjednoczona Prawica nie może się dogadać. – PolitykaWe wtorek politycy Ziobry postanowili swoje poprawki do ustawy składać w trakcie prac komisji. To oczywiście zgodne z prawem, ale sprawia, że Biuro Legislacyjne Sejmu nie ma możliwości, by się do nich odnieść. Dlatego komisja znowu przerwała prace. Do tej pory udało się opracować jeden – tak: jeden! – artykuł prezydenckiego projektu.Ziobro chowa poprawki


Projekt Andrzeja Dudy uzyskał wstępną akceptację Prawa i Sprawiedliwości i jest podstawą do wypracowania ustawy, która pozwoliłaby Komisji Europejskiej zaakceptować Krajowy Plan Odbudowy i wypłacić Polsce pieniądze. Solidarna Polska się na projekt prezydenta nie zgadza. Swoich poprawek postanowili jednak nie pokazywać. Sejmowa praktyka jest taka, że poprawki wysyła się, by sejmowi legislatorzy mogli je przeanalizować także pod względem zgodności z innymi ustawami. Solidarna Polska nie pokazała jednak swoich poprawek nikomu. Nawet – a może: zwłaszcza – prawnikom prezydenta, którzy reprezentują Andrzeja Dudę.


– Poprawki rozpatruje się w pewnym kontekście całości projektu – próbowała tłumaczyć sędzia Barbara Dolniak, posłanka Koalicji Obywatelskiej. – A nie, że wrzucacie nam co chwila poprawki i oczkujecie dyskusji, gdy my nawet tej poprawki nie mamy przed sobą.


Ale politycy Solidarnej Polski powtarzali, że to oni działają zgodnie z literą prawa i gdyby opozycja wzięła się do roboty, to projekt już byłby gotowy. Ale o pokazanie poprawek apelował też przewodniczący komisji – z PiS, nie z opozycji – Marek Ast. Zaczęło robić się nerwowo.


– To, co się tutaj dzieje na tej komisji, to, delikatnie mówiąc, gra pozorów. A mniej delikatnie – to jest cyrk. Państwo się nie dogadaliście między sobą. Niby jedna Zjednoczona Prawica, a mamy tutaj trzy wykluczające się rozwiązania i jakąś grę, na której stracą tylko Polacy. Potrzebujemy środków unijnych tu i teraz. Inflacja szaleje i potrzebujemy środków unijnych, które zastopują tę inflację, pójdą na rozwój, na badania a nie tylko na konsumpcję, a państwo tu sobie cyrk robicie – mówiła posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO. Aż do momentu, gdy przewodniczący komisji wyłączył jej mikrofon.


Solidarna Polska w końcu złożyła swoje poprawki – w sumie 20. Niektóre tak daleko idące, że biuro legislacyjne po prostu musi się nad nimi zastanowić. Posiedzenie komisji przerwano więc, a następne zostanie zwołane „przed majowym posiedzeniem Sejmu”. Sejm spotyka się 11 i 12 maja.Trójkąt Kaczyński – Ziobro – Duda


Co się znowu stało? Dokładnie to, o czym mówiła posłanka opozycji. W trójkącie PiS – Solidarna Polska – prezydent nie ma porozumienia. Poprzednie posiedzenie komisji zostało przerwane, bo z Pałacu Prezydenckiego popłynął sygnał, że na zmiany, które PiS ustaliło z Solidarną Polską, Andrzej Duda się nie zgadza.


Teraz od polityków słyszymy przeważnie „wszyscy wiedzą czego chcą, niestety każdy chce czego innego”. Prawo i Sprawiedliwość uważa, że prezydent powinien ustąpić w imię szybkiego procedowania. Andrzej Duda, że PiS powinno najpierw negocjować z nim, zanim zacznie ze Zbigniewem Ziobro.


Krajowy Plan Odbudowy został złożony z pewnym poślizgiem w maju zeszłego roku. Już w lipcu odpowiedzialny za jego wynegocjowanie wówczas wiceminister Waldemar Buda pisał, że już za moment zostanie przyjęty.


Na początku kwietnia tego roku, już jako minister, powtórzył to z takim samym przekonaniem. Zresztą od lipca do kwietnia takich momentów było kilkanaście. W lutym premier Morawiecki mówił, że wszystko w 95 proc. jest ustalone. W marcu minister Nowak, że zaraz będzie porozumienie. Minister wyleciał z rządu, porozumienia nie ma, zegar nadal tyka.


Przepadła zaliczka wypłacana w zeszłym roku, a teraz – nawet jeśli dogadamy się z Komisją – będziemy musieli bardzo się spieszyć, żeby pieniądze wydać. Komisja Europejska chce dopiąć porozumienie z Polską. Z Brukseli płyną sygnały, że nie jest konieczne już nawet przyjęcie ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną, a jedynie wola takiego rozwiązania.


Problem polega na tym, że prace sejmowej komisji nie wskazują na jakąkolwiek dobrą wolę.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.