Politics

W Kanadzie okryto kolejne groby dzieci ze szkół dla rdzennej ludności – SpołeczeństwoGroby zostały znalezione 300 km od Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie w maju ubiegłego roku badacze odkryli szczątki 215 dzieci, byłych uczniów i podopiecznych placówek prowadzonych przez katolickich księży i zakonnice.Dziecko najpierw krzyczało, potem gryzło własne wargi


Szkoły z internatami, w których przymusowo zamykano dzieci rdzennej ludności Kanady przez lata były w tym kraju tematem tabu. Zakładano je po to, żeby miejscową ludność „ucywilizować”. Pierwszy premier Kanady, sir John A. Macdonald w 1883 r. mówił w parlamencie, że „Indianie w rezerwatach są dzikusami”, a „indiańskie dzieci powinny być zabierane tak szybko, jak to możliwe spod wpływu rodziców, jako że to jedyna droga, by trafiły do szkół zawodowych, gdzie nabyłyby obyczajów i sposobu myślenia białego człowieka.”


Dopiero gdy ofiary odważyły się opowiedzieć, co je tam spotkało, okazało się, że te placówki, prowadzone przez księży i zakonnice, bardziej przypominały katownie niż szkoły.


„Pierwszy został podpięty Tom. Napięcie zwiększano stopniowo. Dziecko najpierw krzyczało, potem gryzło własne wargi, na końcu się wyprężyło (…). Kiedy skończyli z Tomem, przypięli Eda. Miał wtedy osiem lat (…). Ed wspomina, że ból poszedł od rąk do nóg. Chłopiec próbował oddychać, ale się nie dało. Mógł tylko patrzeć, jak jego nogi fruwają przed nim w powietrzu (…). Następnego dnia parzyło go całe ciało. Nie był w stanie się ubrać. Był odrętwiały i wszystko leciało mu z rąk” – Joanna Gierak-Onoszko w książce „27 śmierci Toby’ego Obeda” przytacza wspomnienia Edmunda Metatawabin, który przeszedł przez taką szkołę. Tych, którzy przeżyli pobyt w takiej placówce, nazywa się w Kanadzie „ocaleńcami”. Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa sprawiają, że ci ludzie nie potrafili się potem odnaleźć w dorosłym życiu.


Czytaj też: Kanada. Dlaczego Kościół umywa ręce od zbrodni na dzieciach? „Główny sprawca sznuruje usta”


Wiele dzieci jednak nie przeżyło. Po odkryciu masowych grobów wyszło też na jaw, że dzieci były zakopywane w zbiorowych mogiłach, a ich rodzice nie byli informowani o śmierci. Nie wiadomo też nadal, jakie dokładnie były powody ich zgonów.Kulturowe ludobójstwo w Kanadzie


Szacuje się, że między latami 30. XIX w. a 1998 r. w kanadyjskich internatach (w większości przypadków prowadzonych przez Kościół katolicki, ale także anglikański i prezbiteriański) pod przymusem umieszczono ok. 150 tys. dzieci rdzennych mieszkańców. W sumie takich szkół i sierocińców w całym kraju było 139. Dzieci miały się w nich „zapoznawać z cywilizacją”.


„W 2015 r. dobiegły końca sześcioletnie prace kanadyjskiej Komisji Prawdy i Pojednania, która udokumentowała to, co działo się w szkołach przez 150 lat. Komisja określiła działalność szkół jako formę kulturowego ludobójstwa” – czytamy w Onecie.Płoną kościoły, zdewastowany pomnik Jana Pawła II


W Kanadzie coraz częściej odnajdywane są groby dzieci zlokalizowane w pobliżu byłych szkół. W 2021 r. w pobliżu dawnej szkoły dla indiańskich dzieci w Marieval, w południowej części kanadyjskiej prowincji Saskatchewan odnaleziono 751 grobów. Wiele wskazuje na to, że pochowano w nich wychowanków szkoły. To dotychczas największe tego typu odkrycie w Kanadzie.


Wzbudza to antyklerykalne nastroje w tym kraju. W ubiegłym roku tylko w ciągu tygodnia w Kolumbii Brytyjskiej podpalono pięć kościołów katolickich, cztery spłonęły doszczętnie. Pomnik papieża Jana Pawła II przed polskim kościołem pw. Różańca Świętego w Edmonton (stolicy prowincji Alberta) został pokryty czerwonymi odciskami dłoni, a u jego podnóża położono kilkanaście pluszowych maskotek.


Po odkryciu nowych grobów dzieci premier Kanad, Justin Trudeau napisał na Twitterze, że „nowe odkrycie wydobywa na powierzchnię wiele niepokojących emocji. Serce mi pęka”.


Kanadyjski rząd przeznaczył do tej pory 116,8 mln dol. na wsparcie dla osób ocalałych z dawnych szkół dla rdzennej ludności. Na samo śledztwo w Misji św. Józefa rząd wydał 1,5 mln dol.


Czytaj też: Ataki na kościoły w Kanadzie. W ostatnich tygodniach podpalono pięć świątyńSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.