Politics

Wo³odymyr Ze³enski zaapelowa³ do rosyjskich ¿o³nierzy, by z³o¿yli broñ. “Wiemy, co my¶licie o tej wojnie” | Wiadomo¶ci ze ¶wiata


W nocy z poniedziałku na wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych najnowsze przemówienie. Na początku przekazał informacje o działaniach wojennych na koniec 19. dnia ataku Rosji na Ukrainę.

Zobacz wideo
Irpień zamienił się w pogorzelisko. Ale ostatni mieszkańcy nie tracą nadziei

Wołodymyr Zełenski: Rosja poniosła większe straty niż podczas dwóch wojen czeczeńskich

W ocenie prezydenta Ukrainy Rosjanie wysłali do walk wszystkie swoje siły, jednak ciągle napotykają opór wojsk ukraińskich, które zaciekle bronią swojego państwa. Przekazał też, że “w ciągu 19 dni rosyjska armia poniosła większe straty niż podczas dwóch wojen czeczeńskich”. 

Ze³enski podkreślił, że rosyjskie wojska ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie wojenne oraz “świadomie wywołanie katastrofy humanitarnej” w ukraińskich miastach. – Każdy, kto jest odpowiedzialny za wojnę. Każdy, kto odpowiedzialny jest za zniszczenie demokracji. Każdy, kto odpowiedzialny jest za represje wobec ludzi. Każdy otrzyma odpowiedź – zapowiadał. 

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosyjski dron wleciał w polską przestrzeń powietrznąUkraińska armia: Rosyjski dron wleciał w polską przestrzeń powietrzną

Wołodymyr Zełenski zaapelował do rosyjskich żołnierzy

W kolejnej części przemówienia prezydent Ukrainy zwrócił się do rosyjskich żołnierzy i zaapelował, by złożyli broń. – Jest was wielu, ale wasze życie również może zostać odebrane. Dlaczego umieracie? Wiem, że chcecie przeżyć – mówił. 

– Wiemy, co myślicie o tej wojnie, słyszymy wasze rozmowy, wasze telefony do domu, do rodziny. Wyciągamy wnioski i wiemy, kim jesteście. W imieniu narodu ukraińskiego daję wam szansę, szansę na przeżycie. Jeśli poddacie się naszym siłom, potraktujemy was tak, jak powinno traktować się ludzi – z godnością. Jak nie byliście traktowani w waszej armii i jak wasza armia nie traktuje naszej. Wybierajcie – dodał. 

Jednocześnie Zełenski podziękował Rosjanom, którzy nie przestali mówić prawdy – mowa o osobach, które protestują przeciw wojnie i z tego powodu są aresztowane przez rosyjskie służby. W tym miejscu wspomniał o dziennikarce, która w czasie programu na żywo na antenie państwowej telewizji Kanał 1 wystąpiła za plecami prezenterki z antywojennym plakatem w rękach i napisem “Nie wierzcie propagandzie”. Więcej na jej temat pisaliśmy tutaj: 

Dziennikarka wbiegła przed kamerę podczas nagrywania wiadomości“Nie wierzcie propagandzie”. Dziennikarka wbiegła przed kamery w rosyjskim studiu

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomócSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.