Politics

Wojna na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski w Bundestagu. – Świat„Panie kanclerzu Scholz, czas zburzyć ten mur. Proszę pokazać się jako przywódca, a pańscy potomkowie będą z pana dumni. Proszę nam pomóc zatrzymać tę wojnę” – zaapelował. Na te słowa parlamentarzyści zareagowali owacjami na stojąco.


Zełenski przypomniał, że Rosja wykorzystuje Niemcy i inne kraje do finansowania tej wojny, między innymi przez takie przedsięwzięcia jak gazociąg Nord Stream 2. „To było dla nas smutne” – dodał Zełenski, mówiąc o odrzucanych wielokrotnie prośbach Ukrainy o wsparcie, m.in. militarne. „Czuliśmy ten opór, widzieliśmy, że wolicie zajmować się dalej gospodarką” – podkreślił.


W swoim przemówieniu Zełenski przywołał też słynne słowa byłego prezydenta USA Ronalda Reagana, który w Berlinie w 1987 roku wezwał Związek Radziecki do zburzenia muru berlińskiego.


„Ludzie na Ukrainie chcą żyć swobodnie i nie poddawać się innemu krajowi. Trudno jest nam bez pomocy świata przetrwać to wszystko, bronić Ukrainy i Europy. Postarajcie się zrobić więcej” – mówił Zełenski.


Jak podkreślił, na Ukrainie cywile i żołnierze stali się celem okrutnych rosyjskich ataków, wojska rosyjskie jednakowo traktują cele wojskowe i cywilne, nie zezwalają na udzielanie pomocy humanitarnej cywilom. „W ciągu trzech tygodni zginęło bardzo wielu Ukraińców, tysiące. W 2022 roku w środku Europy okupanci zabili 108 dzieci” – podkreślił prezydent Ukrainy.


„Znowu próbują zniszczyć cały naród w Europie” – podkreślił. „Mówię w imieniu Ukraińców, którzy przeżyli II wojnę światową. I teraz po 80 latach znowu dzieje się to samo, trwa wojna” – mówił Zełenski. „Zwracam się do was, bo nie wolno pozwolić, by to się powtarzało” – dodał Zełenski.


„Kraje leżące za oceanem są teraz bliższe Ukrainie niż Niemcy” – podkreślił.


Podziękował wszystkim, którzy wspierają Ukrainę, w tym politykom, którzy „próbują zburzyć ten mur i którzy chcą zaostrzenia sankcji w celu ochrony młodszego pokolenia”.


Czytaj również: Wojna w Ukrainie. Cywile w schronie pod teatrem w Mariupolu przeżyli [RELACJA]Koalicja rządowa nie chciała debaty po przemówieniu prezydenta Zełenskiego w Bundestagu


Parlamentarzyści rządzącej koalicji SPD, Zielonych i FDP odrzucili wniosek posłów CDU/CSU o wprowadzenie do porządku obrad Bundestagu debaty na temat sytuacji na Ukrainie. Wniosek o zmianę porządku obrad przez dodanie godzinnej debaty złożono po zdalnym przemówieniu w parlamencie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – informuje dpa.


Wniosek Unii (CDU/CSU) poparli w czwartek w Bundestagu posłowie lewicy i AfD. Trzy partie koalicyjne zagłosowały przeciwko.


Lider grupy parlamentarnej CDU/CSU Friedrich Merz wyjaśnił, że chciał dowiedzieć się od kanclerza Olafa Scholza (SPD) trzy tygodnie po jego pierwszym oświadczeniu rządowym na temat wojny w Ukrainie, „na czym stoimy, czy zrobiliśmy to dobrze, czy są decyzje, które mogą zostać poprawione”.


Jak podkreśla dpa, prowadząca obrady wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt od razu po przemówieniu Zełenskiego przeszła do zaplanowanego porządku obrad, mimo protestów posłów Unii. Po odrzuceniu w głosowaniu wniosku Unii, odbyła się zaplanowana wcześniej debata na temat obowiązkowych szczepień.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.