Politics

Wojna w Ukrainie. Bronisław Komorowski o Putinie – Polityka
W czym?


– Bardzo krytycznie oceniał możliwości prezydenta Bidena, uważając go za polityka zużytego i niezdolnego do ostrej reakcji. Tu się kompletnie pomylił. Biden nie tylko potrafił pokazać mu polityczne kły, ale też udowodnić, że zdecydowany opór Stanów Zjednoczonych wciąż ma wpływ na resztę świata zachodniego.Skąd u niego taka postawa?


– Powiem wprost. Myślę, że poza tym, że Biden ma wielkie doświadczenie w relacjach z Rosją, bo jest wytrawnym znawcą tematyki rosyjskiej, jest człowiekiem bardzo zakorzenionym w świecie wartości demokratycznych. To też człowiek wierzący, katolik, praktykujący, dla którego jest wyraźna granica między złem a dobrem. Prócz tych wszystkich cech osobistych jest jeszcze jedna okoliczność, która według mnie przyczyniła się do takiej twardej postawy. U Amerykanów jeszcze jest świeża pamięć dramatu przegranej wojny w Afganistanie. Kolejna porażka byłaby dramatem do kwadratu. Putin się pomylił, bo nie przypuszczał, że natknie się na zdecydowaną kontrę Bidena i nie przewidział, że Biden przywoła do porządku niektóre kraje europejskie. Mam tu na myśli szczególnie Niemcy, ale przypuszczam, że i częściowo Francję, która z natury zawsze była wyjątkowo uległa wobec Rosji. Ostatnią okolicznością, która – jak Putin uważał – będzie grała na jego rzecz, był brexit – Brytyjczycy zawsze byli ostrzejsi w stosunkach z Rosją niż Niemcy. To są rzeczy, które Putin źle skalkulował. I dlatego – według mnie – nastąpiła u niego zmiana planu. W momencie zawahania przestawił zwrotnicę na operację czysto wojskową. Ale i w tej fazie spotkały go niemiłe niespodzianki. Źle ocenił morale i zdolności bojowe armii ukraińskiej oraz morale całego społeczeństwa. Ukraińcy biją się bardzo dzielnie i umiejętnie. Są zasadniczo inni niż w roku 2014. Do Putina dociera również to, że słabsze morale ma żołnierz i społeczeństwo rosyjskie. Zaskoczeniem była fala protestów antywojennych w Rosji.Mówi pan o nacisku Bidena na kraje Europy, w tym Niemcy, a przecież Niemcy nadal odmawiają Ukrainie pomocy militarnej i do tej pory blokowały wykluczenie Rosji z systemu SWIFT. Trudno dziwić się niektórym polskim politykom, że mówią „Niemcy nam blokują pieniądze z KPO, a Putinowi nie”.


– Nigdy nie wiązałbym tych dwóch kwestii. Wyczulenie Niemiec na sprawy praworządności jest faktem. Ale to wcale nie znaczy, że muszą być zwolennikami powstrzymywania Putina poza obszarem Unii Europejskiej. Ja o tym mówiłem wielokrotnie, więc mogę jeszcze raz powtórzyć – część niemieckiej sceny politycznej jest ogrzewana rosyjskim gazem. Takim bardzo bolesnym i wstydliwym przykładem jest były kanclerz Gerhard Schröder, który jest przecież dziś człowiekiem Gazpromu. To jest fakt, który przekłada się na istnienie pewnego układu politycznego i biznesowego w Niemczech. To pierwsza okoliczność, ale jest też druga. Typowym zjawiskiem w Niemczech, obowiązującym na prawie całej scenie politycznej, jest pacyfizm państwowy. To efekt nie tylko doświadczenia wojennego i klęski w drugiej wojnie, ale też skutecznego wyparcia z niemieckiego społeczeństwa zamiłowania do militaryzmu i używania broni. Za tym idzie szereg postaw – jak choćby wypominany przez Trumpa Niemcom fakt, że nie przeznaczali wystarczających sum na obronę, choć są jednym z najbogatszych krajów w NATO.Wielu komentatorów mówi, że Putin brał pod uwagę sankcje. Zbierał pieniądze, przygotowywał rosyjską gospodarkę na wypadek obostrzeń. Ma również silnych sojuszników – Chiny, Indie, ma za sobą część Ameryki Południowej. To nie jest tak, że cały świat potępia i izoluje Putina.


– Oczywiście, ma poparcie, choć nie wiem jak daleko idące. Np. taka życzliwa neutralność ze strony Chin, dzisiaj do pewnego stopnia zabezpiecza Putinowi tyły, ale nie będzie to trwało wiecznie. Bo interesy China i Rosji są w znacznym stopniu rozbieżne. W różnych innych miejscach od lat bardzo umiejętnie budował sobie grupę sojuszników i popleczników. I nie chodzi tutaj tylko o Łukaszenkę, dyktatora Białorusi, który nie jest jego partnerem, ale sługusem. Bardzo umiejętnie wyhodował sobie też Orbana – a poza nim uzyskał wpływ na politykę poszczególnych krajów Europy i świata. Znana jest także kwestia finansowania przez Rosję niektórych partii francuskich. Powiem więcej. Bywa i tak, że kraje, które formalnie są przeciwne Putinowi nie kwapią się z wyrażeniem tego w formie nakładanych sankcji. Kraje europejskie, nawet te NATO-wskie, mają bardzo różne podejście do spraw rosyjskich. Jest różnica między krajami skandynawskimi, Europą Wschodnią oraz Europą Południową. Te różnice wynikają pewnie trochę z historii, ale też z geografii. Kto jest bliżej Rosji, ten lepiej widzi zagrożenia. Trzeba więc w sposób szczególny docenić fakt, że mimo tych wszystkich różnic, mając różne wrażliwości, świat zachodni okazał solidarność Ukrainie.Tyle że solidarnym wyrazem oburzenia nie wygrywa się wojny. Prezydent Zełenski powiedział wprost: Ukraina została sama. „Prosiłem 27 liderów Unii Europejskiej, żeby mi powiedzieli, kiedy Ukraina będzie w NATO. Żaden się nie odważył”.


– Trudno się nie zgodzić z prezydentem Zaleskim – w ostatecznym rozrachunku z całą sympatią świata, solidarnością świata Ukraina została sama. Nikt nie poczuwa się do tego, żeby wystąpić w roli sojusznika militarnego Ukrainy. Nie chcę tłumaczyć świata zachodniego. Mogę tylko powiedzieć, że Polska ma tu względnie czyste sumienie, bo myśmy Ukrainę ciągnęli na zachód, a jednocześnie na wiele sposobów i przez wiele, wiele lat przekonywaliśmy świat Zachodu do tego, żeby Ukrainie dać szansę. To się niestety nie udało i trzeba nad tym ubolewać, bo gdyby Ukraina była w NATO, to by jej sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Z drugiej strony takiej możliwości po prostu wcześniej nie było – wiele krajów NATO-wskich, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi, tego nie chciało.Dlaczego?


– Między innymi dlatego, że to był element o wiele bardziej różnicujący z Rosją niż przyjęcie Polski, Czech i Węgier. Strasznie żal, że zabrakło takiej zbiorowej i indywidualnej wyobraźni, albo zdolność do przekonywania wątpiących, że w interesie wszystkich byłoby jednak przyjęciu Ukrainy. Albo przynajmniej zasadnicze zbliżenie – tak, żeby nie była sama w obliczu kryzysu, bo ten kryzys nie dotyczy tylko Ukrainy, ale całej Europy. W tej rozgrywce było, jest i będzie zawsze istotna przewaga wszelkiej dyktatury, także „putinowskiej” nad demokracją. Dyktatorom zawsze łatwiej jest podjąć najdrastyczniejsze nawet decyzje (a taką jest np. decyzja o wojnie). W świecie demokracji jest to strasznie skomplikowane. Kraje demokratyczne zawsze są mniej agresywne, nie wywołują na ogół wojen, jeżeli biorą w nich udział, to się raczej bronią. Myślę, że dzisiaj, obserwując heroiczną walkę ukraińskiej armii i opór społeczeństwa ukraińskiego, wielu dowódców natowskich pomyślało, że to wielka szkoda nie mieć tak dzielnych żołnierzy w swoich strukturach.Może trzeba było się jeszcze bardziej upierać? Ale i Polska była kiedyś słabsza i Ukraina była niezdecydowana. Przecież do 2013 roku, do Majdanu, Ukraina sama lawirowała między Wschodem a Zachodem. Władze Ukrainy uważały, że można korzystać z tego na zasadzie, że pokorne ciele dwie matki ssie i że można coś skorzystać to od Zachodu to od Wschodu. To się skończyło dopiero po Majdanie, czyli praktycznie w 2014 roku. A potem był już ostry konflikt z Rosją. Przyjęcie Ukrainy do NATO musiałoby oznaczać przyjęcie także odpowiedzialności Sojuszu za cały ten konflikt. My w Polsce, na Litwie, na Łotwie, w Estonii byśmy się do tego odnosili ze zrozumieniem i uważali, że tak po prostu trzeba. No, ale jak wytłumaczyć to Portugalczykom czy Włochom, a nawet Francuzom?Wielu komentatorów twierdzi, że Putin jest szaleńcem. Pana zdaniem nie wolno tak mówić, to jest pana zdaniem bardzo niebezpieczne i prowadzi do złych wniosków. Dlaczego?


– Bardzo często, kiedy ktoś mówi, że ma do czynienia z szaleńcem, uznaje, że nic już nie da się zrobić. To wariat, więc nie ma co z nim gadać, prawda? To bardzo często przykrywka dla własnej słabości albo bezradności, poczucia braku skuteczności. Putin nie jest wariatem. On jest bezwzględnym KGB-istą, który oczywiście ma swoje emocje, chociaż rzadko je ujawnia. I według mnie ma emocje ulokowane w dwóch obszarach. Pierwszy to on sam i jego rola. A drugi, ważniejszy, to jest jego marzenie o wielkości Rosji, którą on rozumie jako imperium rosyjskie, jako państwo dysponujące własną strefą wpływów. Jego marzenie jest takie, żeby – ktoś tu chyba w Polsce też tak podobnie mówił, że chciałby zostać emerytowanym zbawcą ojczyzny – być zbawcą imperium rosyjskiego. To jest jego absolutne marzenie od lat i on o tym mówi wprost. To nie jest wariat. On na zimno ocenił słabości świata zachodniego, świata demokratycznego, na zimno skalkulował, komu się co opłaca oraz co Rosja może uzyskać. Idzie drogą awanturnictwa politycznego, ale nie wariactwa.Jeśli Putin ma wizję odbudowania imperium rosyjskiego, to my powinniśmy zacząć się bać.


– Oczywiście, że cały świat ma się czego obawiać, a my sąsiedzi Rosji w sposób szczególny. Mało tego, także sami Rosjanie mają się czego bać, bo przecież on ich ponownie wpycha w rolę brutalnego zbiorowego agresora, narzucającego swoją wolę innym. A przecież jest znaczna część opinii rosyjskiej, która chce być bezpieczna, marząca także o wolnym i zamożnym kraju. Do kogo więc próbuje trafić? Do tych, którzy – podobnie jak on – rozumieją wielkość własnego narodu, jako zdolność do narzucenia swojej woli innym, zazwyczaj sąsiadom. Jeżeli Ukraina padnie, to znaczna część naszej granicy będzie granicami Rosji neoimperialnej – obwód kaliningradzki, Białoruś i Ukraina.A co z resztą świata?


– Świat też nie może być spokojny – przecież to, co się dzieje teraz na Ukrainie, może być początkiem procesu działającego na zasadzie domina. Jeżeli Putin działa z cichym przyzwoleniem Chin, to potem Chiny będą oczekiwały rewanżu. Na przykład, żeby im zabezpieczył tyły, kiedy Chińczycy będą zajmowali Tajwan. A to już grozi zawieruchą na ogromną skalę. Dzisiaj jesteśmy zabezpieczeni w sensie polityczno-militarnym przez przynależność do Unii i do NATO, ale to wcale nie zwalnia nas z obowiązku myślenia z troską o bezpieczeństwie Polski. Nie tylko dzisiaj, ale też w następnych latach, a nawet dziesięcioleciach. Miałem kiedyś takie szczęśliwe, bardzo radosne przekonanie, że nam się udało, mojemu pokoleniu i mojemu środowisku, zbudować nie tylko Polskę wolną, ale także bezpieczną. I myślałam, że to poczucie bezpieczeństwa będzie już nam zawsze towarzyszyło. Dzisiaj takiej pewności nie mam. Dzisiaj myślę, że mieliśmy takie okienko szczęścia, które się na naszych oczach zamyka. Następne pokolenia będą znowu żyły w cieniu imperialnej Rosji.Rosja zaś, tak zawsze było w historii, będzie dążyła do poszerzenia swoich wpływów kosztem m.in. Europy Środkowej i Wschodniej. Dlatego też trzeba docenić i dziękować za to, że udało się zakotwiczyć Polskę w świecie Zachodu. Kto wierzy, niech dziękuje Panu Bogu, kto nie wierzy, niech dziękuje okolicznościom i szczęściu za to, że jesteśmy w NATO i w Unii Europejskiej. Strach pomyśleć, co by z nami było, gdybyśmy w odpowiednim momencie nie weszli, a właściwie gdyby nie udało nam się wbić do tych struktur. Nikt nas tam nie zapraszał, ale nam się udało. Niech to będzie źródłem nadziei dla Ukraińców.


Czytaj też: „Nie chcemy dołączyć do Rosji. Jesteśmy odrębnym państwem, demokratycznym, a nie faszystowskim, jak Rosja Putina”Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.