Politics

Wojna w Ukrainie. Co się wydarzyło 10 kwietnia? – Polityka


  • 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Opuściło ją już ponad 4 mln osób, z czego ponad 2 mln przyjechało do Polski. 6,5 mln osób zmieniło miejsce zamieszkania w obrębie Ukrainy.
  • Rosja została zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do powołania trybunału ws. zbrodni w Ukrainie na wzór Norymbergi.
  • Kolejne kraje wyrzucają rosyjskich dyplomatów i zapowiadają zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Europejscy dyplomaci wracają też do Kijowa.
  • Parlament Europejski chce pełnego embarga na ropę, węgiel, paliwo jądrowe i gaz z Rosji. Sankcjom sprzeciwia się premier Węgier Viktor Orbán.
  • Dwie rakiety spadły na dworzec kolejowy w Kramatorsku, gdzie uchodźcy czekali na transport.
  • ONZ: Ponad 11 mln Ukraińców opuściło swoje domy
  • Chcesz pomóc? Narodowy Bank Ukrainy uruchomił specjalne konto, na które można wpłacać datki bezpośrednio na ukraińską armięNiedziela, 10 kwietniaRzeczniczka praw człowieka o kolejnych świadectwach rosyjskich zbrodni – gwałtów, tortur, zabójstw


Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała o nowych świadectwach rosyjskich zbrodni – tortur, gwałtów i zabójstw na terenach, które okupowała armia rosyjska. W Makarowie zakatowano 80-letniego mężczyznę, w Irpieniu żołnierze rosyjscy zgwałcili ciężarną.


W Makarowie w obwodzie kijowskim rosyjscy żołnierze obcięli ręce 80-letniemu mężczyźnie na oczach jego córki. Mężczyzna zmarł – oświadczyła Denisowa. W Irpieniu, w tym samym obwodzie, 20-letnia ciężarna kobieta została zgwałcona przez dwóch Rosjan; straciła dziecko.


Według informacji Denisowej w obwodzie czernihowskim znaleziono ciała zastrzelonych ludzi, prawdopodobnie miejscowych mieszkańców, przy cerkwi, w której rosyjscy żołnierze rozmieścili swój sztab.


W obwodzie chersońskim mężczyzna był bity, m.in. kolbami karabinów, na oczach córki.


Denisowa oświadczyła, że w miejscowościach, które znajdowały się pod rosyjską okupacją są dziesiątki, a nawet setki osób, które były katowane, okaleczane, torturowane.


„Terror, brutalne traktowanie i zabójstwa ludności cywilnej na okupowanych terytoriach to zbrodnie wojenne” – napisała Denisowa w komunikacie na Facebooku.Sztab Generalny: Rosjanie kończą przygotowania do ofensywnej operacji na wschodzie


Wojska rosyjskie próbują dokończyć przygotowania do ofensywy, której celem będzie zdobycie wschodniej części Ukrainy – poinformował w niedzielę w podsumowaniu sytuacji operacyjnej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.


“Podejmowane są działania zmierzające do przegrupowania, budowy systemu dowodzenia i kontroli oraz wsparcia logistycznego wojsk wroga. Okupanci przenoszą batalionowe grupy taktyczne ze wschodnich i centralnych okręgów wojskowych do graniczących z Ukrainą obwodów biełgorodzkiego, woroneskiego i kurskiego” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

Zniszczony czołg wojsk rosyjskich na autostradzie Kijów - Żytomierz


Zniszczony czołg wojsk rosyjskich na autostradzie Kijów – Żytomierz

Fot.: Metin Aktas / Abaca/PAPW wyniku ataków rakietowych na miasto Dniepr rannych sześcioro ratowników


W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na miasto Dniepr, na środkowym wschodzie Ukrainy, rannych zostało w niedzielę sześcioro ratowników, w tym jedna kobieta, która jest w ciężkim stanie – informują miejscowe władze.


„Sześcioro ratowników mamy rannych. Są w szpitalach. Jedna kobieta jest ciężko ranna, jest operowana” – przekazał szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko na Telegramie.


Ludzie ci trafili pod ostrzał, gdy uczestniczyli w akcji ratunkowej po porannym uderzeniu rosyjskiej rakiety – oświadczył Rezniczenko.


Według służby ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosjanie ostrzelali w Dnieprze międzynarodowe lotnisko. Do pierwszego ataku rakietowego doszło po godz. 10 rano, drugi nastąpił wczesnym popołudniem.Zastępca dowódcy pułku “Azow” o sytuacji w Mariupolu


Zastępca dowódcy pułku “Azow” Swiatosław Pałamar opowiedział w niedzielę o sytuacji w Mariupolu i uczuciach jakie targają ukraińskimi obrońcami miasta, atakowanego przez wojska rosyjskie.


“Czy zastanawialiście się nad tym, jak to jest tutaj być, walczyć w takich warunkach, co czują obrońcy Mariupola? Jest tak, że jak wysyłają ci SMS-a z pytaniem +jak się masz, przyjacielu?+, to ty pięć minut wcześniej włożyłeś swojego towarzysza broni, którego znałeś przez siedem lat, do czarnej torby. A wczorajszy dowódca plutonu, który ma 22 lata, dziś dowodzi batalionem, dowodzi lepiej niż pułkownik, który całe życie otrzymywał od państwa pensję” – oznajmił Pałamar w nagraniu zamieszczonym na Twitterze.


“Jest tak, że +Azow+ atakuję kompanię elitarnego specnazu. Kiedy nasze dziewczyny gotują zupę z tego, co mają, to nie przechodzi ona przez usta, bo kilka przecznic dalej dziecko umiera z głodu, a ty nie możesz mu pomóc… To politycy, którzy mówią, że +wspieramy ich, jesteśmy w stałym kontakcie+, ale od ponad dwóch tygodni nikt nie odbiera telefonu i nikt się z nikim nie komunikuje” – ujawnił zastępca dowódcy pułku “Azow”.Sullivan: nowy dowódca wojsk rosyjskich będzie organizował kolejne zbrodnie na Ukrainie


Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w niedzielę, że spodziewa się, iż nowy dowódca wojsk rosyjskich na Ukrainie, generał Aleksandr Dwornikow, będzie organizował kolejne zbrodnie na ukraińskiej ludności cywilnej.


Według BBC generał Dwornikow przejął od niedawna dowództwo wojsk rosyjskich prowadzących inwazję na Ukrainę. Wcześniej był jednym z dowódców rosyjskiej operacji militarnej w Syrii.

Co najmniej 39 osób zginęło, a 87 zostało ciężko rannych w rosyjskim ataku rakietowym na stację kolejową w Kramatorsku we wschodniej Ukrainie. Stacja była pełna cywili czekających na ewakuację. Rosjanie twierdzą, że Ukraińcy zbombardowali się sam.


Co najmniej 39 osób zginęło, a 87 zostało ciężko rannych w rosyjskim ataku rakietowym na stację kolejową w Kramatorsku we wschodniej Ukrainie. Stacja była pełna cywili czekających na ewakuację. Rosjanie twierdzą, że Ukraińcy zbombardowali się sam.

Fot.: Abaca/PAPWładze: lotnisko w mieście Dniepr jest całkowicie zniszczone


Rosyjskie ataki rakietowe zniszczyły lotnisko i pobliską infrastrukturę w mieście Dniepr na środkowym wschodzie Ukrainy – poinformował w niedzielę szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko na Telegramie.


“Niestety ataki orków były dziś częste. W Zwoneckem (wieś na południe od miasta Dniepr) trafili w obiekt infrastruktury. Pracują tam teraz ratownicy. Szczegóły dotyczące zniszczeń i ofiar są ustalane. I kolejny atak na lotnisko w mieście Dniepr. Nie ma już po nim śladu. Samo lotnisko zostało zniszczone, podobnie jak pobliska infrastruktura” – stwierdził Rezniczenko.Zełenski dla AP: niektóre rodzaje broni dostaliśmy na późno


Ukraina otrzymała niektóre rodzaje broni od zachodnich partnerów za późno – ocenił prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski w wywiadzie dla agencji AP, którego fragment zamieścił w niedzielę na swoim profilu na Facebooku.


„To, co oni (tj. partnerzy Ukrainy) przysyłają, to dla niektórych rodzajów broni jest za późno. Weźmy na przykład Mariupol, gdzie zginęły tysiące ludzi. I co dalej? Widzę 100-procentowe poparcie od przywódców niektórych państw, a niektórzy liderzy europejscy zmienili postawę, ale widać cenę tych zmian” – powiedział.


Pytany, czy Ukraina dostała już dość broni, by osiągnąć przełom w przebiegu wojny, odparł: „Jeszcze nie”.


Wyraził też przekonanie, że gdyby Ukraina było członkiem NATO, do tej wojny by nie doszło. „Wojna inaczej by przebiegała, mielibyśmy ramię bliskich sąsiadów, moglibyśmy razem walczyć. Ale mam przekonanie, że w ogóle by jej nie było” – powiedział.


Dodał, że mimo okrucieństw zależy mu na osiągnięciu pokoju. „Nikt nie chce negocjować z ludźmi, którzy męczyli ten naród. To zrozumiałe. Jako człowiek, jako ojciec, świetnie to rozumiem. Ale nie chcemy stracić możliwości dyplomatycznego rozwiązania, jeśli taka będzie” – podkreślił.


„Musimy walczyć, ale walczyć o życie. Nie można walczyć o proch, gdy już nie ma nic i nie ma ludzi. Dlatego jest tak ważne, by zatrzymać tę wojnę” – powiedział.


Dodał, że “sercem tej wojny” jest w tej chwili Mariupol w obwodzie donieckim. “Ono bije, walczymy i ono bije. Ale jeśli przestanie bić, będziemy na słabej pozycji” – ocenił.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Fot.: PAP/UKRINFORM / NewsweekSobota, 9 kwietniaBoris Johnson i Wołodymyr Zełenski poszli na spacer w Kijowie


Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wybrali się na szybki spacer po Kijowie. Towarzyszyła im silna ochrona, ale Johnson miał możliwość porozmawiania z mieszkańcami stolicy Ukrainy.Wielka Brytania przekaże Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych i pociski przeciwokrętowe


Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział w sobotę podczas wizyty w Kijowie przekazanie Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych i pociski przeciwokrętowe. Jak wyjaśniło biuro Johnsona, ogłoszona przez niego pomoc jest niezależna od zapowiedzianego dzień wcześniej zwiększenia wsparcia wojskowego o sprzęt wartości 100 mln funtów.Rzecznik węgierskiego rządu: Orban potępia masowe zabójstwa w Buczy


Premier Węgier Viktor Orban oczywiście potępia masowe zabójstwa w podkijowskiej Buczy – powiedział w sobotę rzecznik szefa rządu Bertalan Havasi, cytowany przez agencję MTI. Dodał, że Orban opowiada się za międzynarodowym śledztwem, by wykryć sprawców. Havasi zaznaczył, że w opinii premiera tocząca się wojna przeciw Ukrainie jest agresją ze strony Rosji. – Takie jest wspólne stanowisko Unii Europejskiej i Węgry je reprezentują. Myślę, że wszystkie te okrucieństwa należy zbadać(…), podobnie jak należy bezwzględnie chronić cywilów i bardzo zdecydowanie potępiać ich krzywdzenie, a takie przypadki zbadać. Chcemy niezależnego i bezstronnego śledztwa – zacytował Havasi słowa Orbana.Ursula von der Leyen: w ramach kampanii Stand Up For Ukraine zebrano 9,1 mld euro


W Warszawie odbyła się konferencja darczyńców na rzecz uchodźców “Stand Up For Ukraine”, której inicjatorami była razem z premierem Kanady Justin Trudeau, a organizatorem – organizacja Global Citizen. – W ramach kampanii na rzecz uchodźców Stand Up For Ukraine udało się zebrać 9,1 mld euro – powiedziała Ursula von der Leyen. Dodała, że sama Komisja Europejska przeznaczy dodatkowo 1 mld euro na pomoc Ukrainie. – Z tego 600 mln euro zostanie przeznaczone dla władz ukraińskich i ONZ, a 400 mln euro zostanie przekazane państwom działającym na pierwszej linii, które pomagają przybywającym uchodźcom – wyjaśniła.Na Krymie Rosjanie handlują skradzionymi na Ukrainie samochodami


Na anektowanym Krymie rosyjscy szabrownicy sprzedają skradzione na Ukrainie samochody i różnego rodzaju sprzęt – poinformował jeden z liderów Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, cytowany w sobotę przez agencję Ukrinform. – Na Krym na sprzedaż trafia bardzo dużo samochodów na ukraińskich numerach. Oprócz tego obok targów stoją ciężarówki z używanymi lodówkami, telefonami, iPhone’ami, telewizorami (…) Ludzie z chęcią kupują, bo ceny są bardzo niskie – powiedział Dżemilew.Rzeczniczka praw człowieka: Rosjanie gwałty traktują jak broń


Ponad 15 tys. osób zaginęło od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – poinformowała w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa w telewizji Espreso. – Jeśli chodzi o zaginionych, to jak podliczyliśmy, jest ponad 15 tys. takich przypadków. Rejestrujemy je i dokładnie wiemy, gdzie, kto, jak się nazywał, w którym roku się urodził i gdzie zniknął – powiedziała. Denisowa podkreśliła, że na razie trudno podać dokładną liczbę osób zamordowanych, czy zgwałconych przez rosyjskich okupantów. Oceniła przy tym, że gwałty na kobietach, dzieciach, nastolatkach i osobach starszych są traktowanie przez wojska rosyjskie jako rodzaj broni przeciw Ukraińcom. – Robią to specjalnie, krzywdzą tak bardzo nasze dziewczęta, bo chcą doprowadzić do tego, żeby nie dopuściły więcej do siebie żadnego mężczyzny, żeby naród ukraiński w ogóle się nie rodził – tłumaczyła rzeczniczka.ONZ: Ponad 11 mln Ukraińców opuściło swoje domy


Według danych Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ (UNHCR) ponad 4,4 mln ukraińskich uchodźców uciekło ze swojego kraju od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę – pisze AFP. Według francuskiej agencji UNHCR oszacował dokładnie, że Ukrainę opuściło 4 441 663 uchodźców i od czasów II wojny światowej Europa nie widziała takiego przepływu uchodźców. Około 90 proc. osób, które uciekły z Ukrainy, to kobiety i dzieci. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) z Ukrainy uciekło również około 210 000 osób niebędących Ukraińcami.


ONZ szacuje również liczbę osób wewnętrznie przesiedlonych na 7,1 miliona. W sumie ponad 11 milionów ludzi, czyli ponad jedna czwarta populacji, musiało opuścić swoje domy albo przekraczając granicę, aby dotrzeć do sąsiednich krajów, albo szukając schronienia w innym miejscu na Ukrainie.


AFP podkreśla, że Polska przyjmuje zdecydowanie największą liczbę uchodźców. Według UNHCR od 24 lutego do Polski wjechało 2 564 994 Ukraińców. Wielu z nich podróżuje następnie do innych krajów europejskich.Brytyjski wywiad: Rosja chce utworzyć korytarz lądowy do Krymu


Rosja wciąż atakuje ludność cywilną na Ukrainie i stara się utworzyć korytarz lądowy pomiędzy okupowanym Krymem a Donbasem, ale ukraiński opór w dalszym ciągu krzyżuje te plany – oceniło w sobotę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Rosyjskie wojska w dalszym ciągu uderzają w cywilów, tak jak było w przypadku piątkowego ataku rakietowego na dworzec w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy – napisano w najnowszym komunikacie na Twitterze.Niemcy wzmacniają schrony i robią zapasy


W związku z inwazją Rosji na Ukrainę w Niemczech zaczęto wzmacniać schrony w piwnicach i gromadzić zapasy na wypadek wojny – podał w sobotę tygodnik „Welt am Sonntag”, cytując szefową MSW Nancy Faeser. Sprawę opisuje agencja Reutera. Atak Rosji na Ukrainę doprowadził do poważnej zmiany niemieckiej polityki obronnej, a kanclerz Olaf Scholz zapowiedział zwiększenie wydatków na wojsko i zasilenie armii 100 mld euro – podkreśla Reuters.Ostrzały na całym terytorium obwodu ługańskiego


Ostrzeliwane są wszystkie miejscowości, sytuacja jest bardzo trudna – powiedział rano w sobotę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Najgorsza sytuacja jest w Rubiżnym, Popasnej i gminie Hirske. – Hirske i Popasna są ostrzeliwane od rana do nocy, bez przerwy, ze wszystkich rodzajów uzbrojenia. W Popasnej i Rubiżnym trwają walki, wróg nie może się przebić, ma straty, ale ciągle napiera – powiedział Hajdaj. Powtórzył, że Rosjanie koncentrują siły przed ofensywą w Donbasie i zwiększają intensywność ostrzałów. – Siewierodonieck jest ostrzeliwany po prostu kwartał po kwartale, nie ważne, co tam jest, szkoła, szpital czy domy mieszkalne – mówił.Piątek, 8 kwietniaBiały Dom: przekazaliśmy Ukrainie 5 tys. Javelinów i 1,4 tys. Stingerów


W ramach zatwierdzonej dotąd pomocy wojskowej dla Ukrainy jest ok. 5 tys. kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin i 1,4 tys. przeciwlotniczych pocisków Stinger – poinformowała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dostawy objęły też „setki” dronów kamikadze Switchblade i kierowane laserowo rakiety.


Jak powiedziała rzeczniczka, od początku rosyjskiej inwazji USA zobowiązały się do przekazania Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 1,7 mld dolarów, zaś od początku kadencji prezydenta Bidena – 2,3 mld USD.


Pomoc ta obejmuje m.in. 5 tys. przenośnych kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin i 7 tys. innych pocisków przeciwpancernych, 1,4 tys. Stingerów, „setki” dronów kamikadze Switchblade, 7 tys. sztuk broni strzeleckiej, ponad 50 mln sztuk amunicji, drony rozpoznawcze Puma, cztery radary przeciwartyleryjskie i cztery radary przeciwmoździerzowe, pojazdy opancerzone Humvee, systemy noktowizyjne i celowniki termowizyjne, zabezpieczone systemy komunikacji i usługi komercyjnych zdjęć satelitarnych.


Psaki zaznaczyła przy tym, że USA dodatkowo współpracują z sojusznikami w sprawie przekazywania broni z epoki Związku Sowieckiego, jak m.in. systemy S–300, które wysłała na Ukrainę Słowacja w zamian za stacjonowanie na jej terytorium amerykańskiego systemu Patriot.Unijne sankcje zaczęły obowiązywaćUSA: Rosja straciła 15-20 proc. swoich zdolności bojowych


Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że według amerykańskich szacunków Rosja straciła dotąd 15-20 proc. swoich zdolności bojowych przeznaczonych do inwazji na Ukrainę. Dodał też, że są informacje wskazujące na to, iż Rosja przygotowuje mobilizację rezerwistów i może chcieć dzięki temu wysłać na Ukrainę dodatkowe 60 tys. żołnierzy.Rosja zamknie biura Amnesty International i Human Rights Watch


Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości cofnęło akredytację 15 zagranicznym organizacjom, m.in. Amnesty International i Human Rights Watch – donosi Reuters.


W oświadczeniu ministerstwo poinformowało, że rosyjskie oddziały tych organizacji „zostały wykluczone z powodu wykrycia naruszeń obowiązującego ustawodawstwa Federacji Rosyjskiej”.Pierwszy krok Ukrainy w kierunku Unii Europejskiej


Ursula von der Leyen wręczyła właśnie Zełenskiemu kwestionariusz z pytaniami wstępnymi przed negocjacjami akcesyjnymi.


– Jesteśmy z wami, gdy marzycie o Europie. Ukraina należy do europejskiej rodziny. Jesteśmy tutaj, aby dać wam pierwszą europejską odpowiedź. W tej kopercie znajduje się coś, co jest bardzo ważnym krokiem do członkostwa w Unii Europejskiej. Tu właśnie twoja droga do Unii Europejskiej się zaczyna – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej, wręczając prezydentowi Ukrainy kopertę.


Dodała, że odpowiedź na kwestionariusz to nie „kwestia lat”, a „paru tygodni”.


– Będziemy gotowi z odpowiedziami za tydzień – zażartował Zełenski.Ursula von der Leyen: Wasza walka jest naszą walką


Przewodniczaca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przemawiała dziś w Kijowie u boku prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.


– Na początku chciałam wyrazić głębokie wyrazy współczucia. Dzień rozpoczęłam od wizyty w Buczy. Wartości ludzkie zostały w Buczy podeptane. Świat zagłosował, aby zawiesić Rosję w Radzi Praw Człowieka ONZ. Trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy wygra autokracja, czy demokracja. Czy przeważy prawo siły, czy będzie to praworządność? To właśnie leży na szali w czasie tej wojny. To wojna, którą rozpoczęła Rosja przeciwko Ukrainie, ale wasza walka jest również naszą walką.Rosyjscy żołnierze gwałcili dzieci


O drastycznych przypadkach gwałcenia dzieci przez rosyjskich żołnierzy poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.


„Dziewczynka, 14 lat, zgwałcona przez pięciu okupantów. Teraz jest w ciąży. Bucza. Chłopiec, 11 lat, zgwałcony na oczach mamy – przywiązali ją do krzesła, żeby patrzyła. Bucza. Kobieta 20 lat, zgwałcona przez trzech okupantów jednocześnie we wszystkie możliwe miejsca. Irpień” – napisała Denisowa


Rzeczniczka zaapelowała do Komisji ONZ badającej naruszenia praw człowieka podczas wojskowej agresji Rosji na Ukrainę oraz do misji eksperckiej utworzonej przez państwa należące do OBWE, by uwzględniły te fakty rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.Nagranie z Kramatorska


W ten tłum uderzyli Rosjanie w Kramatorsku. W ataku na dworzec kolejowy zginęło co najmniej 39 osób, a 87 zostało rannych.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.