Politics

Wojna w Ukrainie. Podwójne standardy dotyczące uchodźców – Opinie
Garnek miodu


Państwo bardzo szybko wprowadziło ułatwienia procedur dla wjeżdżających i „dopuściło”, a nawet dzięki pomocy odpowiednich służb – ułatwiło organizowanie oddolnej pomocy. Dzieci nie muszą mieć paszportów, właściciele zwierząt nie potrzebują dowodów ich szczepień. Wszelkie możliwe udogodnienia zostały wprowadzone, bo każdy empatyczny i rozsądny człowiek wie, że kiedy na głowę mogą spaść komuś bomby, trzeba działać bardzo szybko.


Jakże budująca jest otwartość naszych władz na szczeblu rządowym i samorządowym – nie mają wątpliwości, że w czasie wojny ludzie potrzebują pomocy. Mamy więc przyjazną politykę w punktach kontroli paszportowych, otwarcie dodatkowych punktów przepustowych na przejściach granicznych, serdeczne podejście funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, policji.


Mamy ludzkie warunki w ośrodkach recepcyjnych, zapewnione jedzenie, ubrania, środki czystości, miejsca noclegowe. Piękny ruch polskiej pomocy na niespotykaną skalę.Wojna w Ukrainie. Łyżka dziegciu


Łyżką dziegciu są moje wspomnienia sprzed kilku miesięcy, kiedy do granicy polsko-białoruskiej dotarli uchodźcy z Bliskiego Wschodu. To dziewczyna z kotkiem w Usnarzu. To dzieci z Michałowa, to dygoczący z hipotermii mężczyźni, to poranione stopy obywatela Iraku.


Zaledwie kilka miesięcy temu kilkaset, a niekiedy kilkadziesiąt kilometrów wyżej widziałam zupełnie inne państwo niż to, które teraz zapewnia, że jest w stanie zadbać o każdego uchodźcę z Ukrainy.


Widziałam wtedy państwo, które za podanie butelki wody spragnionemu człowiekowi, było gotowe karać grzywną. Kraj, który nie zgadzał się na podanie leków przeciwbólowych cierpiącym. Który wmawiał obywatelom, że to dla naszego bezpieczeństwa i ponad naszymi głowami zmawiał się z Unią Europejską, że w ten sposób walczy przeciw Łukaszence.


Zabezpieczyć granicę, wprowadzić stan wyjątkowy, zabronić mediom wjazdu na teren tego stanu, wymyślić budowę muru bez względu na koszty ekologiczne.


To dlatego konwoje pomocy humanitarnej walczy o wjazd do strefy zakazanej, a dziennikarze byli zawracani, gdy chcieli zrobić materiał o zdesperowanych ludziach próbujących przedrzeć się przez Puszczę Białowieską.


Wtedy się „nie dało inaczej”, bo to byłoby zbyt niebezpieczne dla naszego kraju, gdybyśmy ugięli się pod żądaniami białoruskiego dyktatora.


Dziś nikt nie mówi o terrorystach – poza plotkami, że jest grupa „ciapatych”, którzy „podklejają się” pod prawdziwych uchodźców. Jakichś studentów z Iranu czy pracowników z Indii, co znaleźli się w Ukrainie i z niej zwiewają.


Prawdziwi to dla nas tacy, jakich my jesteśmy w stanie zaakceptować. Nieprawdziwi to ci obcy, którzy różnią się od nas jakimiś szczegółami wyglądu czy przekonań.Podwójne standardy


Mam wielkie poczucie niesprawiedliwości w tej sytuacji. Tak jakby istniały dwie kategorie ludzi – zasługujących na pomoc i tych, których można olać, bo nie są nasi.


A czym różni się syryjska matka z dzieckiem od ukraińskiej matki? – jak napisała moje koleżanka, aktywistka Ania Alboth.


Czy chłopiec z Iraku boi się inaczej niż maluch z Ukrainy? Czy to było tak wiele, żeby tym kilku mężczyznom nie pozwolić wykończyć się w lasach?


Dlaczego wtedy rząd nie potrafił zdobyć się na minimum humanitaryzmu? Dlaczego minister Dworczyk nie zawiózł na granicę busa z lekami, ubraniami i jedzeniem? Dlaczego premier Morawiecki nie zorganizował konferencji prasowej, zapewniając, że nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie?


Zamiast tego mieliśmy ministra Kamińskiego, który próbował udowodnić, że uchodźcy to zoofile-zboczeńcy oraz wicepremiera Kaczyńskiego, uspokajającego, że na polsko-białoruskiej granicy nie ma naporu uchodźców, a jedynie imigranci (w domyśle znaczyło to tyle, że nie ma co się nimi przejmować, bo nic im nie zagraża).


Dlaczego ludzie nie protestowali, tylko uważali, że tak właśnie należy postąpić – „odpierać atak”? A teraz rzucają wszystko i ruszają z pełnymi samochodami? Cudowna przemiana?


Nie. Dla wielu osób istotne jest to, jaką narrację narzuca władza. Dla innych – łatwiej włączyć się w coś, co dotyczy spraw za naszą najbliższą granicą, bo to bezpośrednio zagraża nam samym. Wielu uchodźców z Ukrainy to ludzie, którzy mają w naszym kraju rodziny, bliskich, pracują u nas, posyłają tutaj dzieci do szkół, płacą podatki. Chętniej pomaga się bliskim.


Dlatego ci, którzy pomagali wtedy na granicy polsko-białoruskiej, są moimi wielkimi bohaterami.Trudna lekcja z człowieczeństwa


To nie znaczy, że powinniśmy przestać pomagać Ukrainkom i Ukraińcom, którzy znajdują się teraz w potwornej sytuacji. Osobiście staram się robić, co mogę. Dookoła mnie wszyscy robią to samo. Media społecznościowe roją się od ogłoszeń, propozycji, pytań, zainteresowania. Granica i punkty recepcyjne pełne są wolontariuszy.


Powtórzę: jestem dumna z tego, jakie pokłady dobroci ujawniły się w Polakach. Ludzie potrafią wstać w środku nocy i jechać na przejście, gdy okazuje się, że czeka tam matka z trójką dzieci i nie ma transportu.


Ale mam takie marzenie, żeby to była dla nas – trudna, bo trudna – lekcja tego, co czuje człowiek uciekający przed wojną czy prześladowaniami albo biedą. Nieważne, czy ta wojna odbywa się w Syrii, Jemenie, Iraku, Afganistanie czy Kongo. Strach i marzenia o przetrwaniu, o lepszym życiu są wszędzie takie same niezależnie od religii, światopoglądu, koloru skóry.


Nie potrzebujemy już wyobraźni, żeby wczuć się w sytuację osób w potrzebie. Wojna w Ukrainie może być dla nas okazją, żeby otworzyć serca dla wszystkich. I potrzebujemy wiedzieć, że na granicy z Białorusią Grupa Granica wciąż podejmuje interwencje. Bez błysku fleszy, spektakularnych relacji.


Czytaj też: Tłumy na przejściach granicznych z Ukrainą. „To moje dzieci. Jak mogę wybrać te, które uratuję”?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.