Politics

Wojna w Ukrainie. Relacja z soboty, 7 maja – Polityka


  • Z Azowstalu ewakuowano wszystkie kobiety, dzieci i starszych – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Rosjanie wciąż próbują zdobyć kombinat.
  • Prezydent USA Joe Biden ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Według mediów jego wartość wynosi ok. 150 mln dolarów.
  • Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że to z Polski wychodzi wroga retoryka, a Warszawa może być „źródłem zagrożenia”.
  • Władze Ukrainy ostrzegają rodaków przed spacerami 8 i 9 maja i wprowadzają bardziej restrykcyjne prawo przemieszczania się. W te dni kraj może znaleźć się w szczególnym zagrożeniu.
  • Włochy „zatrzymały” wart 700 mln dolarów superjacht, który prawdopodobnie należy do Władimira Putina.
  • Chcesz pomóc? Narodowy Bank Ukrainy uruchomił specjalne konto, na które można wpłacać datki bezpośrednio na ukraińską armię.SOBOTA, 7 MAJAZachodni dyplomaci próbują chronić Mołdawię i Ukrainę w Dzień Zwycięstwa


9 maja, czyli w obchodzonym hucznie w Rosji Dniu Zwycięstwa, do stolicy Mołdawii, Kiszyniowa, przybędzie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Tego samego dnia Kijów odwiedzi kanclerz Niemiec Olaf Scholz.


Według mołdawskiego portalu Realitatea szef ONZ spotka się w poniedziałek z władzami tego kraju, m.in. prezydent Maią Sandu oraz premier Natalią Gavrilitą. Z kolei we wtorek Antonio Guterres odwiedzi kiszyniowskie targi Moldexpo, na terenie których znajduje się ośrodek dla ukraińskich uciekinierów wojennych.


Podróż Guterresa do Mołdawii w obchodzony w Rosji Dzień Zwycięstwa jest nieprzypadkowa. Według mołdawskich mediów istnieje realna groźba rosyjskiej inwazji na ten kraj.


Na 9 maja planowana jest również wizyta kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Kijowie. Obie te podróże mogą być formą ochrony stolic Ukrainy i Mołdawii przez polityków Zachodu przed możliwymi prowokacjami ze strony Kremla.Rosjanie ostrzelali muzeum poety i filozofia Hryhorija SkoworodyRosjanie kontynuują atak na Azowstal


Siły rosyjskie kontynuują atak na kombinat Azowstal w obleganym przez wojska rosyjskie Mariupolu – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.


„Wróg nadal blokuje pododdziały sił obrony w rejonie fabryki Azowstal. Prowadzone są działania szturmowe przy użyciu ognia artyleryjskiego i czołgów” – podał w komunikacie sztab generalny


Wcześniej w sobotę przedstawiciel dowództwa pułku Azow powiedział Ukrainskiej Prawdzie, że trzech obrońców Azowstalu zginęło, a sześciu odniosło obrażenia w piątek podczas ewakuacji cywilów na skutek rosyjskich ostrzałów.Z Azowstalu ewakuowano wszystkie kobiety, dzieci i starszych


Z kombinatu Azowstal w Mariupolu ewakuowano już wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze – poinformowała w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na Facebooku.


„Rozkaz prezydenta został wykonany: wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze ewakuowano z Azowstalu. Tę część operacji humanitarnej w Mariupolu zakończono” – napisała Wereszczuk.


Azowstal jest ostatnim punktem oporu, gdzie walczą jeszcze obrońcy Mariupola.

Cywile ewakuowani z terenów wokół zakładów Azowstal w Mariupolu


Cywile ewakuowani z terenów wokół zakładów Azowstal w Mariupolu

Fot.: REUTERS/Alexander Ermochenko / ForumRosjanie ostrzelali przez przypadek własne terytorium


Rosjanie, atakując w sobotę cele w obwodzie sumskim w Ukrainie, ostrzelali także własne terytorium – powiedział rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko portalowi Suspilne.


– Rosyjskie lotnictwo po raz kolejny przeprowadziło dziś ostrzał strefy przygranicznej w obwodzie sumskim. Dwa razy stwierdzono trafienia rakiet na terytorium Ukrainy. Wybuchły one w odległości blisko 20 km od siebie. Rakiety uderzyły nie tylko w terytorium Ukrainy. Jeden z samolotów zrzucił rakiety także na terytorium Rosji – oznajmił Demczenko.


Szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywycki powiedział portalowi Suspilne, że rakiety trafiły w hromady miropolską i chocimską. Żywycki napisał na Telegramie, że na skutek tych ostrzałów ranny został jeden pogranicznik.Superjacht Władimira Putina zatrzymany we Włoszech


Minister gospodarki Włoch podpisał rozkaz blokujący wyjście z portu superjachtu „Szeherezada”, rzekomo należącego do prezydenta Rosji Władimirem Putinem. Statek wart 700 mln dolarów miał niedługo opuścić stocznię w Marina di Carrara.


W oświadczeniu wydanym w piątek wieczorem ministerstwo poinformowało, że Daniele Franco podpisał dekret na podstawie dowodów, że właściciel „Szeherezady”, która od września przechodzi remont w stoczni w Toskanii, ma „istotne powiązania gospodarcze i biznesowe” z „czołowymi przedstawicielami rządu rosyjskiego oraz innymi osobami, podlegającymi unijnym sankcjom”.


W oświadczeniu nie wymieniono właściciela statku, ale poinformowano, że włoskie ministerstwo zwróciło się do Unii o umieszczenie jego właściciela na liście osób objętych sankcjami. Jacht został zablokowany do czasu przyjęcia dalszych środków ograniczających.


Tajemnicę „Szeherazady” rozwikłali pod koniec marca ludzie z antykorupcyjnej fundacji Aleksieja Nawalnego, rosyjskiego dysydenta, który od lat nagłaśnia korupcję w kręgach władz Rosji i ujawnia bajeczne majątki Putina i bliskich mu oligarchów. Dziennikarze śledczy ustalili, że głównym dysponentem jachtu musi być prezydent Rosji.


Nie dotarli do dokumentów z raju podatkowego i nie znaleźli w nich nazwiska Putina. Jak sami piszą, to niemożliwe, bo oficjalnie Władimir Putin zarabia 136 tys. dolarów rocznie, jest właścicielem skromnego mieszkania, trzech aut z czasów ZSRR i niewielkiej przyczepy kempingowej. Ale jego bajeczny majątek oficjalnie przepisany jest na rodzinę i bliskich znajomych.

Superjacht „Szeherezada” według ustaleń ludzi z antykorupcyjnej fundacji Aleksieja Nawalnego należy do prezydenta Rosji Władimira Putina. Statek jest wart 700 mln dolarów.


Superjacht „Szeherezada” według ustaleń ludzi z antykorupcyjnej fundacji Aleksieja Nawalnego należy do prezydenta Rosji Władimira Putina. Statek jest wart 700 mln dolarów.

Fot.: Abaca/PAPRosjo nie strasz


Wicemarszałek rosyjskiej Dumy Państwowej – marionetkowego parlamentu Putina – powiedział, że Rosja nie zakończy „operacji wojskowej” w Ukrainie, dopóki jej wojska nie staną pod polską granicy – powiedział wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Piotr Tołstoj w wywiadzie dla włoskiej gazety „La Repubblica”.


Dla przypomnienia: rosyjskie wojska już są pod polską granicą – w Kalingradzie.Ukraińcy zatopili rosyjski okręt desantowy u wybrzeży Wyspy Węży


Ukraińskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że dron Bayraktar TB2 zniszczył kuter desantowy klasy Sierna u wybrzeży Wyspy Węży na Morzu Czarnym. „Tradycyjna parada rosyjskiej floty czarnomorskiej 9 maja br. odbędzie się w pobliżu Wyspy Węży, na dnie morza” – skomentowało ukraińskie MON.Sondaż: Kto jest odpowiedzialny za wojnę w Ukrainie według poszczególnych państwSzef polskiego MSZ z wizytą w IranieRosjanie kradną z fabryki olej roślinny


Rosyjscy żołnierze kradną przeznaczony na eksport olej roślinny z zakładu, który zajęli w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując oświadczenie obwodowej obrony terytorialnej.


„Zakład produkcji oleju Połohy PJSC jako kolejny padł łupem rosyjskich okupantów i grabieżców. Przed rosyjską okupacją był jednym z największych zasilających budżet przedsiębiorstw rejonu (miasta) Połohy w obwodzie zaporoskim” – oświadczyła obrona terytorialna.


Rosjanie kradną z fabryki ukończone produkty, które miały zostać wyeksportowane za granicę. Zagraniczni partnerzy handlowi już mierzą się tymczasem z niedoborem ukraińskich produktów – podkreślił Ukrinform.


Według ukraińskich władz rosyjscy najeźdźcy kradną i niszczą na Ukrainie również olbrzymie ilości zboża. MSZ Ukrainy oceniło, że Rosja kontynuuje w ten sposób dzieło stalinowców i nazistów, w tym politykę rządu ZSRR, który w latach 1932-1933 wywołał sztucznie masową klęskę głodu, znaną jako Hołodomor, która spowodowała śmierć milionów Ukraińców.


Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia oświadczył w czwartek, że Rosja ukradła około 400 tys. ton zboża z okupowanych terenów obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego. Zdaniem ambasadora wywołanie klęski żywnościowej na Ukrainie i na świecie jest prawdopodobnie jednym z zamierzonych celów Rosji.Barbarzyństwo Rosjan


W obwodzie charkowskim Rosjanie ukryli granaty wśród grobów na cmentarzu, aby zabić cywilów, którzy przybędą odwiedzić groby bliskich.James Vasquez: „To tylko skręcona kostka”


James Vasquez, amerykański ochotnik walczący u boku Ukraińców. „Dla tych, którzy myślą, że jestem ranny. To tylko skręcona kostka. Dam sobie radę”.


Vasquez to 42-letni amerykański żołnierz, który ma za sobą misje w Iraku i Afganistanie. Każdego dnia publikuje w mediach społecznościowych wpisy, przedstawiające kulisy walki.


Po tym, jak Vasquez zdobył popularność, portale internetowe siejące rosyjską dezinformację co jakiś czas informują o jego śmierci.W obwodzie zaporoskim Rosjanie nie pozwalają zabierać rannych i zabitych z pola walki


Rosjanie często nie pozwalają zabrać rannych i zabitych z pola walki, co jest złamaniem wszelkich norm międzynarodowego prawa humanitarnego – poinformowały w sobotę władze obwodu zaporoskiego.


Rosjanie rozpowszechniają przy tym nieprawdziwe informacje, że to ukraińskim dowódcom zabroniono zabierać ciała zabitych, by ukryć informacje o stratach. „Jest dokładnie na odwrót” – twierdzą Ukraińcy.


Władze obwodu powiadamiają, że Rosjanie prowadzą w regionie zmasowany ostrzał artyleryjski pozycji ukraińskich, a także atakują cele cywilne.Brytyjski MON: Ukraińcy zadają Rosjanom poważne straty


W konflikcie w Ukrainie Rosja ponosi „dotkliwe straty” wśród swoich najlepszych jednostek – poinformowało w najnowszym raporcie brytyjskie Ministerstwo Obrony.


Co najmniej jeden T-90M, najbardziej zaawansowany czołg w Rosji, został zniszczony przez Ukraińców. T-90M został wprowadzony na rynek w 2016 roku i składa się z ulepszonego pancerza, ulepszonego działa i ulepszonych systemów nawigacji satelitarnej.


Według brytyjskich wojskowych Rosja dysponuje ok. setką czołgów T-90M. Brytyjczycy dodali, że zmodernizowany pancerz, będący rzekomo odporny na broń przeciwpancerną, jest wciąż podatny na uszkodzenia, jeśli T-90M nie jest wspierany przez inne siły zbrojne.


„Konflikt w Ukrainie mocno odbija się na niektórych najzdolniejszych rosyjskich jednostkach, wyposażonych w najbardziej zaawansowane technologie” – czytamy. „Odtworzenie Rosji swoich sił zbrojnych po tym konflikcie będzie ją sporo kosztować i zajmie dużo czasu.


Brytyjczycy podkreślili, że szczególnie trudna będzie wymiana zmodernizowanego i zaawansowanego sprzętu ze względu na sankcje, odcinające Rosję do niezbędnych mikroczipów.

Ukrainka pokazuje środkowe palce wrakowi rosyjskiego czołgu. Fot. @nikazain / Twitter


Ukrainka pokazuje środkowe palce wrakowi rosyjskiego czołgu. Fot. @nikazain / Twitter

Fot.: TwitterKongres USA uzna Rosję za państwo sponsorujące terroryzm?


Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi poparła wniosek Rady Najwyższej Ukrainy skierowany do amerykańskiego Kongresu o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm.


– Od dawna jestem zwolenniczką takiego rozwiązania – powiedziała Pelosi w wywiadzie dla telewizji MSNBC. – Jeżeli Rosja nie znajdzie się na liście krajów będącym sponsorami terroryzmu, to taką listę należy podrzeć.


Zdaniem Pelosi „miejsce mocarstwa nuklearnego, którego przywódca grozi użyciem broni atomowej, dokonuje inwazji na inny kraj, a jego żołnierze dopuszczają się zbrodni, jest zdecydowanie na liście takich państw”.


We wtorek Rada Najwyższa, czyli parlament Ukrainy, wystosowała apel do Izby Reprezentantów i Senatu USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. Deputowani wezwali obie izby Kongresu USA do zaostrzenia sankcji wobec Moskwy i państw z nią współpracujących, w szczególności poprzez restrykcje przewidziane wobec krajów sponsorujących terroryzm.


1 maja Pelosi spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Kijów, 30 kwietnia 2022 r. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wręcza przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi medal Orderu Księżnej Olgi po spotkaniu w Kijowie.


Kijów, 30 kwietnia 2022 r. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wręcza przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi medal Orderu Księżnej Olgi po spotkaniu w Kijowie.

Fot.: PAP/ EPAProfesor na froncie


Profesor ukraińskiego Użhorodzkiego Uniwersytetu Narodowego Fedir Szandor, który zgłosił się na ochotnika do wojska w pierwszych dniach wojny, w przerwach między walkami prowadzi wykłady ze studentami.Radna miasta Kijowa: Będziemy musieli zmilitaryzować nasze społeczeństwo


Będziemy musieli – wzorem Izraela – zmilitaryzować nasze społeczeństwo. Nigdy nie będziemy czuć się bezpiecznie z takim sąsiadem jak Rosja – powiedziała PAP Mirosława Smyrnowa, radna miasta Kijowa z ramienia partii Witalija Kliczki UDAR.


– Rosjanie zobaczyli, jak szybko się rozwijamy, pokazaliśmy im kontrast pomiędzy naszymi narodami. To, co dla Ukraińców jest normalne – mikrofalówka, lodówka i tak dalej – dla dużej części ich społeczeństwa jest niedoścignionym luksusem. To również wpłynęło na podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwazji – wyjaśnia polityczka.


Smyrnowa przyznaje, że Kijów zmaga się z problemami finansowymi, które utrudniają pomoc dotkniętym wojną cywilom.


– Trudności te wynikają także z tego, że budżetu miasta nie zasilają obecnie opłaty komunalne, a czynsz płacony przez przedsiębiorców wynajmujących należące do miasta budynki został obniżony do poziomu jednej hrywny – tłumaczy.


– Obecnie do budżetu wpływa 50 proc. środków, które zasilały go przed wojną. Ważne jest zatem, żeby wspierać nas w tym czasie nie tylko na froncie militarnym, ale także codziennym, społecznym – niezbędne są nam środki na utrzymanie stabilnego poziomu życia mieszkańców – wyjaśnia.Obrończyni MariupolaPentagon: USA przekazuje Ukrainie dane wywiadowcze zgodnie z prawem


W piątek rzecznik Pentagonu John Kirby zaprzeczył doniesieniom, jakoby amerykański ​wywiad pomógł Ukrainie zabić rosyjskich generałów i zatopić okręt wojenny Moskwa. Wcześniej amerykańscy urzędnicy potwierdzili, że podzielili się z Ukrainą informacjami o lokalizacji rosyjskiego okrętu wojennego Moskwa, który Ukraińcy zatopili w zeszłym miesiącu.


Kirby powiedział, że to Ukraina „podejmuje decyzje”, jeśli chodzi o to, jak wykorzystuje amerykańskie dane wywiadowcze.


– Dostarczamy Ukraińcom to, co uważamy za istotne i aktualne informacje o rosyjskich jednostkach, które mogą pozwolić im dostosować i wykonać samoobronę najlepiej jak potrafią – powiedział rzecznik Pentagonu.


Podkreślił, że również inne kraje przekazują Ukrainie swoje informacje o ruchach rosyjskich wojsk:


– Nie jesteśmy jedynym źródłem wywiadu i informacji dla Ukraińców. Otrzymują również informacje od innych narodów. I mają dość solidne możliwości zbierania własnych danych wywiadowczych. Informacje, które im zapewniamy, są przekazywane zgodnie z prawem i ograniczone”.


Od początku wojny w Ukrainie zginęło już kilkunastu rosyjskich generałów. Trzy dni temu „New York Times” opublikował artykuł pt. „Amerykański wywiad pomaga Ukrainie zabijać rosyjskich generałów”.

Sekretarz prasowy Pentagonu John Kirby odpowiada na pytania dziennikarzy dotyczące wojny w Ukrainie.


Sekretarz prasowy Pentagonu John Kirby odpowiada na pytania dziennikarzy dotyczące wojny w Ukrainie.

Fot.: PAP/ EPAG7 spotka się z Zełenskim


Członkowie grupy G7, m.in. prezydent USA Joe Biden, przeprowadzą w niedzielę wideorozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – podał Biały Dom. Ma to być pokaz jedności na dzień przed obchodami Dnia Zwycięstwa w Rosji.


Rozmowy będą dotyczyć ostatnich wydarzeń związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę, wysiłków na rzecz wzmocnienia kraju i jedności G7 – przekazał Biały Dom.


W skład grupy G7 wchodzą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Japonia, Kanada i Włochy/ Wirtualne spotkanie z Zełenskim odbędzie się w niedzielę rano.


Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki podkreśliła, że termin spotkania jest znaczący, ponieważ odbędzie się ono na dzień przed rosyjskim Dniem Zwycięstwa.Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała oświadczenie ws. Ukrainy


W piątek po raz pierwszy Rada Bezpieczeństwa ONZ – w skład której wchodzi Rosja – wydała oświadczenie w sprawie Ukrainy. Dokument nie wspomina o „wojnie”, „konflikcie” czy „inwazji”, ani też o – jak to określa Kreml – „specjalnej operacji wojskowej.”


„Rada Bezpieczeństwa wyraża głęboką troskę wiążącą się z utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie. Przypomina, że na mocy Karty Narodów Zjednoczonych wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się do rozwiązywania sporów międzynarodowych środkami pokojowymi” – głosi komunikat, o którym powiadomiła w piątek w imieniu członków Rady ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Thomas-Greenfield.


Tekst oświadczenia Rady opracowały Norwegia i Meksyk. Obserwatorzy zwracają uwagę, że w krótkim dokumencie nie ma mowy o „wojnie”, „konflikcie” czy „inwazji”, ani też o – jak to określa Kreml – „specjalnej operacji wojskowej”.


W maju Stany Zjednoczone objęły rotacyjne, miesięczne przewodnictwo nad Radą Bezpieczeństwa. Dotychczas projekty rezolucji RB dotyczące sytuacji na Ukrainie po agresji rosyjskiej blokowała mająca prawo weta Rosja.


Źródła ONZ przypominają, że w minionym tygodniu Guterres spotkał się w Moskwie z prezydentem Putinem i w Kijowie prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. „Jego dyplomacja utorowała drogę wspólnym misjom humanitarnym ONZ i Czerwonego Krzyża, które do tej pory ewakuowały około 500 cywilów z Mariupola i zagrożonej stalowni Azowstal” – podaje „UN News”.

Rada Bezpieczeństwa ONZ


Rada Bezpieczeństwa ONZ

Fot.: JUSTIN LANE / PAP/ EPABiden ogłosił nowy pakiet dostaw broni dla Ukrainy


Prezydent USA Joe Biden ogłosił w piątek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w skład którego wejdą m.in. dodatkowe pociski artyleryjskie i radary. Według mediów wartość pakietu wynosi ok. 150 mln dolarów.


„Dziś Stany Zjednoczone kontynuują nasze silne wsparcie dla dzielnych Ukraińców, broniących swojego kraju przed agresją Rosji. Ogłaszam kolejny pakiet pomocy wojskowej, który przewiduje dostarczenie dodatkowej amunicji artyleryjskiej, radarów i innego sprzętu dla Ukrainy” – napisał w oświadczeniu Biden.


Nie wymienił w nim ani wartości, ani szczegółów dotyczących sprzętu. Według Reutersa i CNN ich łączna wartość wynosi ok. 150 mln dolarów. W poprzednich dwóch pakietach ogłoszonych przez Bidena, wartych łącznie 1,8 mld dolarów znalazły się haubice holowane M777 kalibru 155mm wraz z 184 tys. sztuk amunicji, mobilne radary przeciwartyleryjskie MPQ-64 i drony-kamikaze Switchblade.


Biden zaznaczył, że zatwierdzając obecny pakiet niemal wyczerpał środki przekazane mu na ten cel przez Kongres (3,5 mld dol.). Prezydent wezwał parlament do szybkiego uchwalenia kolejnej ustawy.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.