Politics

Wojna w Ukrainie. Rosjanie kradną ukraińskie zboże – Świat
Ukraińskie zboże jedzie na Krym i do Rosji


Informacje o kradzionym zbożu nadchodzą niemal od samego początku inwazji Rosji na Ukrainę. Według ukraińskiej rzeczniczki praw człowiek Ludmiły Denisowej, w gospodarstwach w okolicach okupowanego Melitopola, w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, dochodzi do znacznego wzrostu liczby kradzieży i nielegalnego wywozu żywności. Widziano tam np. kolumnę ciężarówek z zamaskowanymi tablicami rejestracyjnymi, transportujący części do maszyn rolniczych oraz zboże na okupowany Krym.


Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy informuje, że w Połohach w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy ziarna zbóż oraz nasiona słonecznika składowane w magazynach przygotowuje się do wywozu do Rosji. Zbiory przechowywane w Enerhodarze wywieziono ciężarówkami pod eskortą wojska w kierunku Kamianki Dniprowskiej, a prawdopodobnym miejscem ich przeznaczenia jest okupowany Krym. 1500 ton ziarna wywieziono ze wsi Mała Łepetycha w obwodzie chersońskim, graniczącym z Krymem, na ten półwysep. Ukraiński wywiad zapewnia, że dysponuje dowodami, że na Krym wywożone są też ogromne ilości skradzionych na Ukrainie warzyw – buraków, ziemniaków i kapusty.


Rosjanie natomiast nie kryją, że ukraińskie zboże, ale też inna żywność jest im potrzebna. W Kraju Krasnojarskim na Syberii lokalne władze postanowiły zawłaszczyć zboże i inne towary spożywcze z gospodarstw rolnych znajdujących się w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Władze Kraju Krasnojarskiego argumentowały swoją decyzję brakiem ogórków i innych warzyw oraz zbóż, który został spowodowany przez zagraniczne sankcje nałożone na Rosję.


Z kolei ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie kradzieży 61 ton pszenicy dokonanej przez rosyjskich okupantów w obwodzie zaporoskim. Uzbrojeni żołnierze mieli zagrozić właścicielom użyciem siły.


Ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki pod koniec kwietnia wyraził obawy, że łupem Rosjan padnie większość z łącznie 1,5 mln ton ziarna przechowywanego na okupowanych terenach.Rosjanie znów chcą wywołać głód w Ukrainie


W Ukrainie budzi to skojarzenia, że Rosjanie chcą sztucznie wywołać głód, żeby zmusić Ukraińców do uległości, jak robił to Stalin w latach `30 ubiegłego wieku. Z głodu zmarły wtedy miliony mieszkańców Ukrainy. Do tej pory trudno jest ustalić, ilu dokładnie.


Ukraińcy wskazują, że ich obawy są uzasadnione, bo czego Rosjanie nie mogą ukraść, to niszczą. Serhij Hajdaj, szef ługańskich władz obwodowych, poinformował na początku maja, że wojska rosyjskie ostrzelały elewator w mieście Rubiżne. Jak podkreślił, siły rosyjskie zrzuciły na przedsiębiorstwo rolne Golden AGRO bomby lotnicze o dużej sile, niszcząc całe zboże, jakie tam się znajdowało. Powiedział, że chodzi o 17 tys. ton pszenicy i 8,7 tys. ton słonecznika. „Spłonęła taka ilość ziarna, jaką w ciągu roku można by nakarmić 300 tys. ludzi. A jednorazowo – mniej więcej 120 mln ludzi. Chcą doprowadzić do głodu w obwodzie ługańskim” – napisał Hajdaj w komunikatorze Telegram.


Według ukraińskiego wywiadu wojskowego Rosjanie na części ukradzionego zboża chcą przy okazji zarobić, odsprzedając je do innych krajów. Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) poinformował, że zboże ukradzione przez siły rosyjskie w Ukrainie znajduje się obecnie na pokładzie statków na Morzu Śródziemnym, które kierują się najprawdopodobniej do Syrii.Żywności może zabraknąć nie tylko w Ukrainie


Przedstawiciele ukraińskich władz ostrzegają, że grabieże zboża i niszczenie go przez Rosjan może doprowadzić do klęski głodu też w wielu krajach, którym Ukraina wysyłała żywność. Rosjanie zablokowali porty, z których wysyłane było ukraińskie zboże. Ukraińskie MSZ podkreśliło, że grabież zboża z regionu Chersonia, blokowanie transportu zbóż w ukraińskich portach i na szlakach żeglugowych zagrażają światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Dyplomaci przypomnieli, że Ukraina dostarcza żywność prawie 400 milionom ludzi na całym świecie, ukraińskie zboże jest eksportowane do Europy, Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji. „Swoimi nielegalnymi działaniami Rosja w rzeczywistości okrada nie tylko Ukrainę, ale także konsumentów za granicą. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że około 1,7 miliarda ludzi może stanąć w obliczu ubóstwa i głodu z powodu przerw w dostawach żywności w wyniku wojny na pełną skalę toczonej przez Rosję przeciwko Ukrainie. Ponadto Rosja nadal celowo blokuje prace siewne na Ukrainie, niszcząc maszyny rolnicze i przeprowadzając uderzenia rakietowe w całym naszym kraju” – napisano w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.


Natomiast Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie powiedział, że wywołanie kryzysu żywnościowego na Ukrainie i na świecie wydaje się być jednym z zamierzonych celów Rosji w wojnie z Ukrainą.


Czytaj też: Piesza defilada w Woroneżu. Rosjanie wyciągają już sprzęt z zapasów i tracą go w UkrainieSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.