Politics

Wojna w Ukrainie: sankcje i superjachty rosyjskich oligarchów – BiznesWłoski i francuski fiskus zdołał zająć już cztery superjachty: „SY A” Anrieja Mielniczenki, „Amore Vero” Igora Sieczina, „Lady M II” Aleksieja Mordaszowa i „Lenę” Giennadija Timczenki. Na początku marca pojawiła się pogłoska, że niemieckie służby podatkowe zajęły „Dilbar”, czyli superjacht Aliszera Usmanowa, najbogatszego Rosjanina. Jacht stoi w stoczni w Hamburgu, ale niemieckie władze zaprzeczyły, by został zajęty. Wygląda jednak na to, że w Hamburgu postoi dłużej – kilka dni później pojawiła się informacja, że z powodu sankcji zwolniono część z blisko 100-osobowej załogi „Dilbar”.


Cztery zajęte jachty to zaledwie ułamek morskiego majątku rosyjskich oligarchów. Co najmniej pięć innych cumuje teraz na Malediwach, kilka na Karaibach. Z kolei jednostka „Graceful”, której własność przypisuje się samemu Władimirowi Putinowi, 7 lutego wypłynęła z portu w Hamburgu i dwa dni później zacumowała w Kaliningradzie. Amerykańscy urzędnicy badają też, do kogo należy superjacht „Scheherazade”, stojący od września w suchym doku we włoskim porcie Marina di Carrara. Według „New York Timesa”, amerykański Departament Sprawiedliwości uważa, że tropy prowadzą do prezydenta Rosji.


Czytaj również: „W armii rosyjskiej największym problemem jest wszechobecne kłamstwo”Jachty już zajęte1. SY A


Właściciel: Andriej Igoriewicz Mielniczenko


„SY A” to skrót od „Sailing Yacht A”, zapewne od imienia właściciela, Andrieja Mielniczenki, który dorobił się na węglu i nawozach. Jego majątek szacuje się na 11,6 mld dol. „SY A” to największy żaglowiec na świecie o długości 143 m, oczywiście wyposażony także w silnik. Ma osiem pokładów z windami i spiralnymi klatkami schodowymi (jedna z nich wyłożona jest srebrem). Jest też przeszklona sala do obserwacji podwodnego świata. Projekt wyszedł spod ręki słynnego Philippe’a Starcka i przypomina nieco współczesny okręt wojenny z dobudowanymi masztami. Jacht wyposażony jest w cztery luksusowe łodzie motorowe, trzy baseny i czwarty mały basen z dyszami do masażu. Na jego pokładzie prywatne koncerty grali m.in. Lenny Kravitz i Snoop Dogg.


Wartość: 600 mln dol.


Data i miejsce zajęcia: 12 marca, Triest (Włochy)2. Amore Vero


Właściciel: Igor Sieczin


85,5-metrowy „Amore Vero” to do niedawna własność Igora Sieczina, prezesa koncernu Rosnieft, uznawanego za drugiego najpotężniejszego Rosjanina, zaraz po Putinie. Czteropokładowy jacht napędzają dwa silniki motorowe rozwijające prędkość 18,5 węzła. W zbiornikach mieści 280 tys. litrów paliwa. Na jednym z pokładów mieści się otwarty basen, który w razie potrzeby zmienia się w lądowisko dla śmigłowca. Siedem kabin może pomieścić do 14 gości. Wnętrza projektował Alberto Pinto.


Wartość: 120 mln dol.


Data i miejsce zajęcia: 4 marca, Marsylia (Francja)3. Lady M II


Właściciel: Aleksiej Mordaszow


64-metrowy jacht należał do głównego akcjonariusza i prezesa Siewierstal, największego koncernu metalurgicznego w Rosji. Łódź ma sześć luksusowych kabin, które mieszczą 12 gości. Do dyspozycji mają jacuzzi, siłownię i motorówkę „Little M.” Na pokładzie jest też lądowisko dla śmigłowca.


Wartość: 70 mln dol.


Data i miejsce zajęcia: 5 marca, Imperia (Włochy)4. Lena


Właściciel: Gennadij Timczenko


38-metrowy jacht „Lena” to własność Giennadija Timczenki, założyciela jednej z największych grup inwestycyjnych w Rosji i udziałowca Banku Rossija. Na jego pokładzie może przebywać do 10 gości.


Wartość: 55 mln dol.


Data i miejsce zajęcia: 5 marca, San Remo (Włochy)5 Valerie


Właściciel: Siergiej Czemiezow


85-metrowy jacht „Valerie” do połowy marca należał do Siergieja Czemiezowa, zausznika Putina i szefa koncernu zbrojeniowego Rostec. „Valerie” obsługuje 27-osobowa załoga. W 9 kabinach może zamieszkać do 17 gości. Kilkupokładową konstrukcję obsługuje winda. W komplecie jest lądowisko dla śmigłowca i sześciometrowej długości basen.


Wartość: 140 mln dol.


Data i miejsce zajęcia: 15 marca, Barcelona (Hiszpania)6 Lady Anastasia


Właściciel: Aleksander Michiejew


48-metrowy jacht „Lady Anastasia” to własność Aleksandra Michiejewa, szefa rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Rosoboroneksport. Na pokładzie czuwa dziewięcioosobowa załoga. W 5 kabinach może zamieszkać do 12 gości. O „Lady Anastasia” zrobiło się głośno pod koniec lutego, kiedy w proteście przeciw wojnie próbował go zatopić jeden z członków załogi, z pochodzenia Ukrainiec.


Wartość: 7 mln dol.


Data i miejsce zajęcia: 15 marca, Majorka (Hiszpania)Jacht ze zwolnioną załogąDilbar


Właściciel: Aliszer Usmanow


170-metrowy jacht „Dilbar” stoi w stoczni w Hamburgu. Niemieckie władze zaprzeczyły plotkom z początku marca, jakoby zajęły łódź w ramach sankcji, ale kilka dni temu pojawiły się informacje, że zwolniono część z 96-osobowej załogi. „Dilbar” należy do Aliszera Usmanowa, najbogatszego Rosjanina (majątek 18 mld dolarów), który dorobił się na handlu metalami szlachetnymi, gazem i na inwestycjach w media. Jacht nazwano na cześć matki Usmanowa. Ma 25-metrowy basen, może pomieścić 36 gości.


Wartość: 600 mln dol.


Miejsce pobytu: Hamburg (Niemcy)Jachty wciąż pływające1. Graceful


Właściciel: Władimir Putin (nieoficjalnie)


Zbudowany w niemieckiej stoczni Blohm+Voss w 2014 r. jachtma 81,5 m. Obsługuje go 14-osobowa załoga. W 6 kabinach mieści do 12 gości. Jednostka ma trzy pokłady, na których mieści się m.in. salon z fortepianem Steinway, biblioteka, spa i siłownia, a także basen, który można przykryć i zmienić w parkiet taneczny.


Wartość: 100 mln dol.


Miejsce pobytu: Kaliningrad2. Scheherazade


Właściciel: Władimir Putin (nieoficjalnie)


Władze USA są przekonane, że 140-metrowa „Scheherazade”, zbudowana w 2020 r. w niemieckiej stoczni Lürssen to własność prezydenta Rosji. Jacht obsługuje 70-osobowa załoga. W 9 kabinach może pomieścić 18 gości, ma dwa lądowiska dla śmigłowców, basen i salę kinową.


Wartość: 700 mln dol.


Miejsce pobytu: Marina di Carrara (Włochy)3. Solaris


Właściciel: Roman Abramowicz


140-metrowy jacht „Solaris” to własność Romana Abramowicza, rosyjskiego miliardera, który dorobił się m.in. na handlu ropą i gazem (do 2005 r. był właścicielem koncernu Sibnieft). Na pokładzie mieści 36 gości (do dyspozycji mają 18 kabin) i 40 osób załogi. Na kilku pokładach mieści się lądowisko dla śmigłowca i obowiązkowy basen.


Wartość: 600 mln dol.4. Eclipse


Właściciel: Roman Abramowicz


Abramowicz jest też właścicielem 175-metrowego „Eclipse”, niegdyś największego jachtu na świecie (w 2013 r. przegonił go „Azzam”), a wciąż najprawdopodobniej najdroższego. Łódź mieści 36 gości, 70 osób załogi, ma dwa lądowiska dla śmigłowców, system antyrakietowy i 16-metrowej długości basen.


Wartość: 1,5 mld dol.5. Nirvana


Właściciel: Władimir Potanin


88-metrowa „Nirvana” należy do Władimira Potanian, byłego wicepremiera Rosji i udziałowca koncernu Norylski Nikiel. Mieści 18-osobową załogę i 12 gości.


Wartość: bd.6. Clio


Właściciel: Oleg Deripaska


72-metrowy „Clio” to własność Olega Deripaski, założyciela koncernu metalurgicznego Rusal. Jacht obsługuje 22-osobowa załoga. Mieści 18 gości w 10 kabinach.


Wartość: 65 mln dol.7. Galactica Super Nova


Właściciel: Wagit Alekpierow


70-metrowy jacht Wagita Alekpierowa, szefa koncernu Łukoil, mieści 16-osobową załogę i 12 gości. Na czterech pokładach znalazł się obowiązkowy basen.


Wartość: 75 mln euro8. Tango


Właściciel: Wiktor Wekselberg


76-metrowy jacht „Tango” mieści 14 gości. Należy do Wiktora Wekselberga, właściciela koncernu Renova, działającego w energetyce, budownictwie i górnictwie.


Wartość: 120 mln dol.9. ICE


Właściciel: Sulejman Kerimow


90-metrowy jacht „ICE” należy do Sulejmana Kerimowa, udziałowca Polyus Gold, największego w Rosji producenta złota. ICE ma 27 osób załogi, basen i jacuzzi, zaś na najwyższym pokładzie lądowisko, na którym na stałe stoi dziesięcioosobowy śmigłowiec AgustaWestland AW169.


Wartość: 170 mln dol.10. Titan


Właściciel: Aleksander Abramow


80-metrowy „Titan” należy do Aleksandra Abramowa, współzałożyciela koncernu Evraz Steel. Obsługuje go 19-osobowa załoga. Mieści 14 gości w 7 kabinach.


Wartość: 100 mln dol.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.