Politics

Wojna w Ukrainie. Skala gwałtów na Ukrainie jest ogromna. Ofiary przybywają do Polski – SpołeczeństwoCzytaj więcej: „Przed losem nie uciekniesz. Jak mamy umrzeć, to lepiej w swoim kraju”. Część uchodźców wraca do Ukrainy


Na zdjęciu: Gdańsk, 20.04.2022 r. Protest “Gwałt to zbrodnia wojenna!” przed Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej w GdańskuSzok


Dr Sylwia Kluczyńska w tekście „Psychologiczne konsekwencje gwałtu” opublikowanym w czasopiśmie „Niebieska Linia” wyróżnia trzy fazy traumy. Pierwsza to szok i odrętwienie: „Ofiara gwałtu jest przerażona, nie może uwierzyć w to, co się stało, odczuwa strach przed sprawcą. Zazwyczaj boi się zwierzyć komuś bliskiemu, gdyż obawia się reakcji ze strony otoczenia (…). W tej fazie ofiary zmagają się z poczuciem własnej bezradności, winy, lęku, odczuwają wstyd, głębokie upokorzenie”.


Yana ma 18 lat. Przed wojną skończyła szkołę średnią, szukała pomysłu na życie. Mariya jest studentką. Ma niespełna 20 lat. Na krótko przed wojną zakochała się. Tą pierwszą, wielką miłością. Planowali ślub. Ze swoim chłopakiem, który poszedł walczyć, nie miała kontaktów seksualnych. W ogóle z nikim. Nigdy nie była u ginekologa.


W przypadku Yany było podobnie. Tabu intymności jako pierwszy złamał mężczyzna, który ją zgwałcił. Zbezcześcił nie tylko ciało, ale przede wszystkim jej poczucie wartości i szacunku dla siebie samej. „Intencją gwałtu – czytamy w „Niebieskiej Linii” – jest upokorzenie i zdegradowanie ofiary przez użycie seksu jako narzędzia dla wyrażenia przemocy, siły i agresji. Innymi słowy, gwałt to cios w ciało i duszę”. – Te kobiety są podwójnie strumatyzowane: wojną, która zabrała im poczucie bezpieczeństwa, i gwałtem, który zabrał im godność – mówi osoba zajmująca się Yaną i Mariyą. Krok po kroku próbuje zdobyć ich zaufanie.Lęk


– Kobiety, które decydują się mówić, to wierzchołek góry lodowej. Lęk przed stygmatyzacją sprawia, że większość ukrywa swoją krzywdę i żyje w ciągłym strachu przed jej ujawnieniem. Tym samym są niezdolne do konfrontacji z własną historią – mówi jedna z rozmówczyń i dodaje: – Skala zjawiska jest trudna do oszacowania w czasach pokoju, a w warunkach wojennych właściwie nie do ogarnięcia. To, z czym mamy dziś do czynienia, stanowi zaledwie preludium problemu.


Yana i Mariya zostały zgwałcone w swoich domach. Przestrzeni najbardziej bezpiecznej z możliwych. Aby chronić się przed bolesnymi konsekwencjami wspomnień, wydają się niczego nie pamiętać. Tego, jak wyglądał gwałcący je mężczyzna, co mówił, czy miał znaki szczególne, czy kiedykolwiek wcześniej spotkały go w swoim życiu. Wyparcie, zaprzeczanie i minimalizowanie złych przeżyć to mechanizmy obronne typowe dla drugiej fazy traumy po gwałcie, przez specjalistów określanej jako dezorientacja.


„W tym okresie – pisze dr Kluczyńska – mogą pojawić się stany lękowe, depresyjne, narasta niepewność, następuje zachwianie dotychczasowego porządku życia. Pojawiają się pytania: co dalej, jak żyć z czymś takim, czy można zaufać drugiemu człowiekowi? Ofiary zaczynają unikać kontaktów z ludźmi, izolują się. Próbują zapomnieć, wymazać wspomnienia związane z gwałtem”.


Yana i Mariya są w Polsce od ponad trzech tygodni. Dzięki rozmowom z psycholożkami odważyły się na badanie ginekologiczne. Okazało się, że jedna z nich jest w ciąży. – Gwałt to coś strasznego niezależnie od tego, czy było się wcześniej u ginekologa, czy nie. Badanie po gwałcie to jednak następna trauma. Niechciana ciąża jest kolejną – mówi moja rozmówczyni.Tysiące


„Gwałty w czasie wojny służą do terroryzowania ludności, rozbijania rodzin, niszczenia społeczności, a w niektórych przypadkach do zmiany struktury etnicznej kolejnego pokolenia” – pisze Margot Wallström, która jako pierwsza sprawowała funkcję specjalnego przedstawiciela Narodów Zjednoczonych ds. Przemocy Seksualnej w Sytuacjach Konfliktu. W jej tekście „Przemoc seksualna jako narzędzie wojny” można przeczytać: „Raport NZ z 1998 r. o przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych stwierdza, że na przestrzeni wieków armie postrzegały gwałt w kategoriach dozwolonego łupu wojennego. Podczas II wojny światowej wszystkie strony były oskarżane o masowe gwałty, jednak żaden z dwóch sądów powołanych przez zwycięskich aliantów do osądzenia zbrodniarzy wojennych – w Tokio i Norymberdze – nie uznał przestępczego charakteru przemocy seksualnej. Sprawa przemocy seksualnej znalazła się w kręgu uwagi Rady Bezpieczeństwa ONZ dopiero w 1992 r., kiedy to zaczęto donosić o masowych gwałtach popełnianych na kobietach w byłej Jugosławii”.


W czasie konfliktu w Jugosławii według szacunków ONZ zostało zgwałconych 60 tys. kobiet. W tym samym okresie doszło do ludobójstwa w Rwandzie. Tam liczbę zgwałconych kobiet szacuje się na 250-500 tysięcy. Raport ONZ opisujący rwandyjskie zbrodnie wojenne mówi, że „prawie każda Tutsi powyżej 12. roku była zgwałcona, bo gwałt był regułą, a jego nieobecność wyjątkiem”, 70 proc. zostało zarażonych HIV, bo gwałtów dokonywały specjalne brygady rekrutowane przez rząd z chorych na AIDS. To w Rwandzie powstało pojęcie „children of hate” (dzieci nienawiści) lub „pregnancies of the war” (ciąże wojny) lub też z francuska „enfants mauvais souvenir” (dzieci złych wspomnień). Zaczęto mówić wręcz o „pokoleniu życia bez życia” – dorosłych, którzy jako dzieci pochodzące z gwałtów zostali odrzuceni przez matki, rodziny i społeczności.


Czytaj więcej: Ukraiński „Babi Jar” znów krwawi. Film Siergieja Łoźnicy opowiada o historii tego miejscaAborcja


Mariya rozważa aborcję. Jeśli się na nią zdecyduje, wyjedzie z Polski. Wprawdzie polskie prawo mimo zaostrzenia przepisów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w 2020 r. nadal dopuszcza aborcję w przypadku gwałtu, ale zapisane na papierze nie ma przełożenia na rzeczywistość. W 2019 roku na 1116 legalnych aborcji przeprowadzonych w Polsce tylko trzy dotyczyły ciąż będących wynikiem czynu zakazanego (gwałtu i kazirodztwa), rok później na 1076 aborcji takie były tylko dwie.


Według Mai Staśko, autorki książki „Gwałt to przecież komplement”, w Polsce „legalna aborcja po gwałcie praktycznie nie istnieje. Policja, prokuratura, szpitale przedłużają proces, odmawiają zabiegu i podważają słowa ofiary”. W przypadku uchodźczyń dochodzi do tego brak dowodów (wyników obdukcji), niemożność wskazania sprawcy i – z formalnego punktu widzenia najmniej istotna, ale psychologicznie stanowiąca kolejną barierę – nieznajomość języka. Oznacza bowiem obecność jeszcze jednej obcej osoby (tłumacza) podczas zeznań.


– Jestem przekonana, że tych dziewczyn, kobiet przyjeżdżających z kraju ogarniętego wojną, z kraju zagrożenia życia w ogóle nie powinno dotyczyć polskie prawo aborcyjne – mówi Karina Sokołowska, szefowa polskiego oddziału American Jewish Joint Distribution Committee, która jako jedna z wielu organizuje pomoc dla ofiar wojny z Ukrainy.


Gdy w 1993 roku powstał Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii, gwałt wojenny został uznany obok tortur i eksterminacji za zbrodnię przeciwko ludzkości. Pierwszy wyrok dotyczący gwałtu jako narzędzia ludobójstwa zapadł w 1998 r. przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla Rwandy. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (powołany na mocy Traktatu Rzymskiego), działający od 2002 roku do gwałtu jako zbrodni wojennej dodał także przymusowe ciąże.


Władze Warszawy podjęły negocjacje z oddziałem położniczym jednego ze stołecznych szpitali, aby umożliwić uchodźczyniom z Ukrainy usunięcie ciąż pochodzących z gwałtu. Wciąż jednak brak procedur, a adres placówki utrzymywany jest w tajemnicy z obawy przed antyaborcyjną nagonką. Fundacja Kai Godek domagająca się całkowitego zakazu aborcji aktywnie działa w okolicach dworców, gdzie przybywają uchodźczynie.


Według raportu Amnesty International w Polsce „gwałty bardzo często nie są zgłaszane ze względu na brak zaufania wobec wymiaru sprawiedliwości lub strach przed niepotraktowaniem sprawy poważnie”. Dlatego organizacje udzielające pomocy uchodźczyniom szukają dla nich miejsca w krajach oferujących legalną aborcję. Działaczki Aborcyjnego Dream Teamu rozdają na granicy ulotki informujące o tym, jak w bezpieczny sposób zdobyć pigułki poronne i gdzie dokonać aborcji. Zgłosiło się do nich już ponad 100 uchodźczyń. Również Ogólnopolski Strajk Kobiet „organizuje most Ukraina-Zachód, żeby jak najmniej potrzebujących pomocy kobiet lądowało w polskim piekle” – mówi Marta Lempart.Trybunał


Informacje o zbrodniach popełnianiach w Ukrainie pojawiają się coraz częściej. Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała o ciałach dzieci poniżej 10. roku życia ze śladami gwałtu i tortur znalezionych w Irpieniu. Tam także zgwałcona została 20-letnia ciężarna kobieta, która na skutek gwałtu poroniła.


Denisowa ujawniła też informację o „25 dziewczętach i kobietach w wieku od 14 do 24 lat, które były systematycznie gwałcone w piwnicy jednego z domów w Buczy”. Dziewięć z nich według rzeczniczki zaszło w ciążę. Mieszkanką Buczy była też 16-letnia Karina Jerszowa, pobita, zgwałcona, a następnie zamordowana strzałem w tył głowy przy śmietniku. To jedna z nielicznych ofiar gwałtów w Ukrainie, którą znamy z imienia i nazwiska.


Miejscowości wokół Kijowa: Bucza, Irpień, Hostomel, Borodzianka stały się łupem dla najeźdźców wycofujących się po nieudanej ofensywie na Kijów. Dziennikarki BBC i CBS News rozmawiały z 50-letnią mieszkanką podkijowskiej wsi, wyciągniętą w domu i zgwałconą przez „młodego, chudego czeczeńskiego bojownika sprzymierzonego z Rosją”. Ten sam mężczyzna zgwałcił wcześniej młodszą sąsiadkę i poderżnął jej gardło. Przypadek potwierdził szef policji obwodu kijowskiego Andrij Nebytow, dokonując ekshumacji pochowanej na podwórku kobiety.


Ekshumował też ciało męża innej kijowskiej ofiary gwałtu. 30-latka została zgwałcona na oczach męża. Mężczyznę żołnierze rozstrzelali z psami. Dom kobiety puścili z dymem. Ukraińska policja dokumentuje zbrodnie i przekazuje materiały do biura Rzecznika Praw Człowieka. Tu informacje spływają także przy pomocy komunikatora Telegram i działającej non stop infolinii. W ten sposób świat dowiedział się o zgwałconej dziewczynie, do której oprawcy wołali: „To stanie się z każdą nazistowską prostytutką”. Na infolinię zadzwoniła starsza siostra, na oczach której rozgrywał się dramat.


Ludmyła Denisowa zapowiada przekazanie całej dokumentacji do międzynarodowych sądów. Ukraina chce powołania specjalnego trybunału przez Organizację Narodów Zjednoczonych, który osądzi Putina za zbrodnie wojenne, w tym za gwałty. Prezydent Ukrainy w jednym z wystąpień powiedział: „Udokumentowano setki przypadków gwałtów na nieletnich dziewczynkach, małych dzieciach, nawet niemowlęciu. To przerażające mówić o tym teraz. Ale to prawda, to się stało. Nawet ta osoba, ten rosyjski dzikus Byczkow z Pskowa został zidentyfikowany”. Zełenski odniósł się do głośniej sprawy Aleksieja Byczkowa, 25-letniego żołnierza gwardii powietrznodesantowej aresztowanego pod zarzutem gwałtów na niemowlęciu i ukraińskich chłopcach, które filmował, a filmy umieszczał w internecie.


Dziennikarze zidentyfikowali także rosyjskiego żołnierza, któremu partnerka w rozmowie telefonicznej ujawnionej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy radziła, aby „gwałcił Ukrainki”, tylko przy tym „uważał”.Dziura


„Gwałt to zbrodnia wojenna i narzędzie wojny wykorzystane przez Rosjan w trakcie wojny na Ukrainie. Choć nie znamy jeszcze pełnego zakresu tych czynów, jest jasne, że stanowią część rosyjskiego arsenału” – napisała na Twitterze ambasador Wielkiej Brytanii w Ukrainie Melinda Simmons. Dodała, że ukraińskie kobiety „były gwałcone na oczach dzieci, dziewczynki – na oczach rodzin”.


W okolicach Krzywego Rogu zgwałcono 83-latkę w obecności jej niepełnosprawnego, przykutego do łóżka męża. Gdy próbowała tłumaczyć oprawcy, że mogłaby być jego matką, kazał jej się zamknąć. „Powinien był mnie zastrzelić. Wolałabym, aby mnie zabił, zamiast tego, co zrobił. Jestem w stanie, w którym nie jestem ani martwa, ani żywa. Niedawno poczułam radość z wiosny, teraz nie czuję nic” – mówiła kobieta dziennikarzom.


Z badań wynika, że 80 proc. ofiar gwałtu cierpi na zespół stresu pourazowego (PTSD). Objawia się on uporczywym przeżywaniem traumatycznego wydarzenia. – Kiedy uciekasz, ratujesz siebie i własną rodzinę, nie myślisz o tym, co dalej. Refleksja na ten temat przychodzi dopiero później. W przypadku osób straumatyzownych wojną jest bardzo zmienna – mówi jedna z rozmówczyń. – Co innego mówią kobiety w chwili, gdy przejmujemy je na granicy, a co innego dwa dni później. Zmieniają zdanie pod wpływem różnych impulsów. To efekt ogromnej potrzeby własnej sprawczości. Poczucia tego, że mają jakąś decyzyjność, potrafią wpłynąć na swój los.


W traumie po gwałcie po pierwszym szoku i okresie dezorganizacji psychicznej (autodestrukcji, pogardy dla samej siebie i wycofania) przychodzi faza reorganizacji. Tak określa ją psychologia. To próba powrotu do równowagi i uznania gwałtu za element zamkniętej historii. Dopiero wtedy ofiara jest gotowa do myślenia o przyszłości.


Mariya pracuje z psycholożką, bo chce nauczyć się z tym żyć. Umieć o tym tak opowiedzieć swojemu chłopakowi, aby zrozumiał i wybaczył. Gdy kończę pisać ten tekst, dziewczyny wyjeżdżają z Polski na Zachód. Mariya tylko na chwilę. Chce jak najszybciej wrócić do Ukrainy i kontynuować życie według własnego scenariusza. Yana na razie nie ma planów. Cel na dziś to zasypać dziurę, którą w sobie nosi. Choć zapewne chciałaby też odzyskać jutro.


Imiona bohaterek zostały zmienione


Czytaj więcej: Ławrow jest spadkobiercą ZSRR. Jeśli Putin upadnie, pójdzie na dno razem z nimSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.