Politics

Wraca temat napięć na linii Rafał Trzaskowski – Donald Tusk – PolitykaJak pisze Onet, informacja o wydarzeniu organizowanym przez PO budzi emocje w otoczeniu Rafała Trzaskowskiego. Wszystko przez to, że prezydent Warszawy pod koniec sierpnia organizuje drugą edycję Campusu Polska Przyszłości. Rok temu do Olsztyna zjechało ponad tysiąc młodych ludzi, którzy uczestniczyli w panelach, warsztatach i koncertach. Teraz impreza ma być jeszcze bardziej okazała. Na razie nie wiadomo, czy – jak w zeszłym roku – pojawi się na niej Tusk.Wraca temat napięć na linii Trzaskowski – Tusk


Oficjalnie politycy PO mówią, że jednoczesne organizowanie imprez dla młodzieży z jednej strony przez partię, a z drugiej przez Trzaskowskiego nie oznacza, że obie strony chcą przeciągnąć młodzież na swoją stronę.


Jednocześnie znowu pojawiają się głosy na temat napięć na linii Trzaskowski – Tusk. Prezydent Warszawy od wybuchu wojny w Ukrainie mocno się zaktywizował jako prezydent miasta, które przyjęło 300 tys. uchodźców. Bardzo często pojawia się w mediach, również zagranicznych.


Onet zapytał rozmówcę z PO o relacje między Trzaskowskim i Tuskiem. – Jest szorstka przyjaźń?


– Słowo „szorstka” wskazywałoby na jakąś niechęć, wrogość. Tak nie jest. Może nie jest to jakaś wielka miłość, ale współpraca jest. Na pewno byłoby jednak dobrze, gdyby Rafał może trochę mocniej zaangażował się w działalność dla samej Platformy – odpowiedział.Donald Tusk chce być premierem


Gdy Rafał Trzaskowski ruszał z promocją pierwszego Campusu Polska, w partii pojawiły się głosy, że to może być przygrywka do pogrzebania Platformy, która wówczas – jeszcze pod przywództwem Borysa Budki – spadał w sondażach. Obok Trzaskowskiego logo PO się nie pojawiało. Według tej teorii prezydent Warszawy chciał zostać szefem nowej inicjatywy, której Platforma byłaby jedynie jednym z elementów. Jednak w czerwcu 2021 r. Tusk przejął władzę w partii.


Tusk nawiązywał do tego podczas spotkania z mieszkańcami Lublina. – W polityce jest tak, że nie ma chwili na bezkrólewie albo na wahanie. Rafał Trzaskowski był prezydentem i jest prezydentem Warszawy i uznał, moim zdaniem miał bardzo wiele powodów, żeby tak sądzić, że skoro został wybrany i to jednak w bezpośrednich wyborach, dostał setki tysięcy głosów od warszawiaków, no to nie może udawać, że jest prezydentem Warszawy i jednocześnie prowadzić tak czasochłonny projekt, jakim jest prowadzenie opozycji, czy partii opozycyjnej do wyborów parlamentarnych, więc nie zdecydował się na stanięcie na czele Platformy po wyborach prezydenckich. Gdyby stanął, to sprawa byłaby rozstrzygnięta, ale nie stanął – mówił Tusk.


Z rozmów Onetu wynika, że Tuska raczej nie martwią prezydenckie ambicje Rafała Trzaskowskiego, ale ewentualne premierowskie już tak. Według doświadczonego parlamentarzysty Platformy, z którym rozmawiał portal, Tusk sam chce być premierem.


Prezydent Warszawy za półtora roku będzie musiał podejmować trudne i ważne decyzje. „Jesienią 2023 r. w krótkim odstępie czasowym mają się odbyć wybory parlamentarne i samorządowe. Trzaskowski będzie musiał podjąć decyzję, czy walczyć o drugą kadencję w stołecznym ratuszu. Dotychczas twardej deklaracji nie złożył” – zauważa Onet.


Czytaj też: Rafał Trzaskowski: Nie może być znaku równości między „Polska jest dziś świetna”, a „świetny jest rząd”Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close