Politics

Wsplne wiczenia wojskowe Rosji i Biaorusi przy granicy z Ukrain


Miasta ukazane na zdjęciach to Łuniniec (obwód brzeski), Jelsk i Rzeczyca (obwód homelski). Wszystkie znajdują się w odległości ok. 50 km od południowej granicy.

Na zdjęciach satelitarnych udało się rozpoznać m.in. 15 samolotów szturmowych Su-25 przeznaczonych do ataku na cele naziemne, rakiety SS26 Iskander, wyrzutnie rakiet oraz system obrony przeciwpowietrznej S-400. Iskandery mają możliwość transportowania m.in. pocisków nuklearnych.

Wspólne ćwiczenia Rosji i Białorusi pod nazwą “Union Resolve 2022” zaplanowane zostały na dni 10-20 lutego. Ich założeniem jest trening w przypadku scenariusza ataku na “południowe granice sojuszu rosyjsko-białoruskiego”.

W czwartek, jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń na południu Białorusi, rosyjski minister obrony narodowej Siergiej Szojgu odwiedził zachodnią część kraju, gdzie obserwował ćwiczenia z udziałem sił lądowych i powietrznych. Według Szojgu manewry są konieczne ze względu na “koncentrację wojsk w Polsce, na Ukrainie i w krajach bałtyckich”.

Rosja i Białoruś zapowiedziały przeprowadzenie 20 wspólnych operacji tylko w tym roku.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w ubiegłym tygodniu określił ćwiczenia Rosji i Białorusi jako największą obecność rosyjskich wojsk w regionie od czasów zimnej wojny.

Rosja ma już 70 proc. potrzebnych sił do inwazji “na pełną skalę”

Poza ćwiczeniami przy południowej granicy Białorusi wzdłuż granicy Rosji z Ukrainą zgromadzonych pozostaje ok. 115 tys. rosyjskich żołnierzy.

Według informacji wywiadu Stanów Zjednoczonych, które przekazała agencja Reuters, Rosja zgromadziła już na granicy ok. 70 proc. wojsk potrzebnych do przeprowadzenia inwazji na Ukrainę na pełną skalę. 

Tylko w ostatnich dwóch tygodniach z 60 do 83 wzrosła liczba batalionowych grup taktycznych zgromadzonych na granicy. Kolejnych 14 ma być w drodze. Batalionowe grupy taktyczne to podstawowa formacja rosyjskich wojsk potrzebna do przeprowadzenia pełnoskalowej inwazji drogą lądową. Każda z nich składa się z co najmniej 1000 żołnierzy i kilkuset jednostek wojskowego sprzętu.

Według ekspertów najlepsze warunki do rozpoczęcia hipotetycznej inwazji drogą lądową nastąpią 15 lutego – wtedy ma nastąpić zamarznięcie gleby, które potrwa do końca marca i umożliwi sprawne poruszanie się wojsk nawet poza głównymi drogami. W takim scenariuszu Kijów mógłby zostać zajęty nawet w kilka dni.

Informatorzy podkreślają, że Putin nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji co do tego, czy dokonać ataku i na jaką skalę powinien on być przeprowadzony.

– Uważamy, że Rosjanie mają siły, które pozwoliłyby im teraz na przeprowadzenie znaczącej operacji militarnej na Ukrainie. Rosyjska inwazja może teraz wydarzyć się w każdej chwili – mówił na antenie stacji NBC doradca Joego Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.